12.04.2016 13:18

Zadzwoń do Szweda i zapytaj go o szwedzki metal

Szwecja uruchomiła specjalny numer telefonu, pod którym można porozmawiać z losowo wybranym Szwedem. Czemu nie zapytać go o szwedzki metal?

Zadzwoń do Szweda i zapytaj go o szwedzki metal
foto: Arild Vågen, CC BY-SA 3.0

Szwedzkie Stowarzyszenie Turystyczne uruchomiło na początku kwietnia 2016 roku specjalny numer telefonu, pod którym możemy się dodzwonić... do Szwecji. Dokładnie: do losowego Szweda, który dobrowolnie zgodził się na zainstalowanie specjalnej aplikacji. Akcja jest częścią obchodów 250-lecia obalenia cenzury na mocy Aktu o Wolności Prasy, będącego pierwszą tego typu ustawą na świecie.

Jak widać Szwedzi podchodzą bardzo poważnie do swojego święta, a Szwedzkie Stowarzyszenie Turystyczne zachęca, by skorzystać z okazji i porozmawiać o tym, co tylko nam przyjdzie do głowy. Jego prezes, Magnus Ling, podrzucił kilka pomysłów, które można wykorzystać tak, jakby się miało okazję porozmawiać z przypadkowo napotkanym, nieznajomym szwedzkim turystą.

"

Zapytajcie ich o zorzę polarną, klopsiki, politykę, narciarstwo, miłość, wędrówki, feminizm, śnieg, prawa homoseksualistów, urlop macierzyński, statystyki samobójstw, Nagrodę Nobla, technologię, kryminały, ciemność, modę... Cokolwiek. "

Podobno trzy najczęściej poruszane tematy, którymi najprościej zdenerwować Szweda, to Ikea, Abba i Szwedzki kucharz z „Muppetów”. Dlatego też mamy zupełnie inny pomysł na ewentualną rozmowę ze Szwedami - czemu nie przepytać ich ze znajomości i obecnej sytuacji szwedzkiego metalu? W końcu Skandynawia stoi jednymi z najważniejszych zespołów na scenie cięższego brzmienia.

15 lutego 2016 roku szwedzki Ghost odebrał nawet nagrodę Grammy, więc mówimy tu o całkiem mainstreamowych sukcesach. Ale sięgając też po znane bardziej metalowej braci szyldy, nie zabrakłoby tematów do rozmów, o ile tylko trafilibyśmy na zorientowaną osobę. Oto niektóre z problemów, jakie można by poruszyć w takiej rozmowie.

  • Czy Szwecja wciąż opłakuje rozstanie Arch Enemy z Angelą Gossow?
  • Czy In Flames sprzedał się po „The Jester Race”?
  • Czy Opeth nagra jeszcze kiedyś dzieło dorównujące „Blackwater Park”?
  • Czy w Szwecji obchodzi się w jakiś szczególny sposób rocznice śmierci Quorthona?
  • Czy długo jeszcze będziemy musieli czekać na kolejny regularny krążek Theriona?
  • Czy warto było czekać prawie 20 lat na „At War with Reality” At the Gates?
  • Czy Szwedzi wiedzą, że bohater jednego z najpopularniejszych polskich komiksów nazywa się Entombet?
  • Czy Mikael Stanne z Dark Tranquility powinien tylko growlować?
  • Czy ktokolwiek w Szwecji jeszcze wierzy, że Tiamat nagra nową płytę?
  • Czy każdy Szwed ma w domu jakąś płytę Katatonii?

A skoro Abba jest tematem tabu, to może chociaż spytać o Roxette i czy w Szwecji słucha się jego przebojów w metalowych wersjach...

Jak szwedzki numer działa w praktyce, przekonacie się z oficjalnej reklamówki.

O jakie metalowe sprawy spytalibyście Szwedów?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele