30.11.2015 11:50

Zagraj na gitarze bez strun!

Niemożliwe staje się możliwe. Oto brytyjski wynalazek, dzięki któremu każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako gitarzysta.

Zagraj na gitarze bez strun!
foto: kadr z wideo

Każdy początek jest trudny, wiedzą o tym szczególnie Ci, którzy stawiają pierwsze kroki w grze na gitarze. Z pomocą takim osobom śpieszą naukowcy, bowiem skonstruowali oni cyfrową gitarę bez strun.

Urządzenie nazwano Kurv Guitar i są to dwa plastikowe pady z czujnikami dotyku. Jeden w kształcie półksiężyca podzielony jest na 8 pól, a naciskając na odpowiednie miejsce, otrzymujemy konkretny dźwięk. Wynalazek jest bardzo czujny na wszelkie minimalne gesty, dzięki którym można zmieniać wysokość tonu czy brzmienie z pojedynczej nuty na akord.

Zobaczcie, jak prezentuje się ten przedmiot:

foto: kickstarter.com

Drugi element, który zastępuje klasyczną kostkę do gry, również jest czuły na ruch. W momencie, gdy użytkownik nim mocniej szarpie, otrzymujemy głośniejszy dźwięk. Dzięki Kurv Guitar można stworzyć brzmienie akustycznej, elektrycznej oraz basowej gitary.

Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację na swój tablet czy telefon i podłączyć do niej gitarę bez strun. Instrument działa również z urządzeniami posiadającymi Bluetooth, dzięki czemu można podłączyć go do słuchawek czy wzmacniacza. Właściciel takiego cudeńka otrzyma także multimedialny zapis nutowy 60 utworów.

Tak prezentuje się ten wynalazek w praktyce:

foto: kickstarter.com

Urządzenie jest na tyle małe, że mieści się w kieszeni, dzięki czemu można je wziąć ze sobą dosłownie wszędzie.

Zobaczcie, na czym dokładnie polega ta technologia:

Wynalazek powstał na University College London i jest to projekt Surana Goonatilake'a oraz Dr Micka Griersona.

Dr Grierson cieszy się z możliwości technologicznych, które pozwalają na stworzenie czegoś, co wydawałoby się niemożliwe:

"

Gdy połączysz praktyczną technologie z upartością samouka, można stworzyć nowe instrumenty, które jeszcze kilka lat temu postrzegane były jako science fiction. "

Goonatilake obecnie prowadzi kampanię crowdfundingową, by stworzyć komercyjną wersję tego urządzenia. Kurv Guitar miałoby pojawić się na rynku w cenie 150 funtów we wrześniu 2016 roku. W planach jest również zaprojektowanie uniwersalnego sprzętu, które wytwarzałoby różnego typu brzmienie.

Już nieraz mieliśmy sytuacje, gdy muzycy konstruowali dziwne konstrukcje, na których dało się grać, jak chociażby 3-strunowa gitara czy instrumenty z mioteł. Jak wygląda przyszłość muzyki i co na wizję gitary bez strun powiedzą giganci tego instrumentu? Czas pokaże, czy pomysł znajdzie licznych zwolenników.

A Wam jak się podoba idea Kurv Guitar?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele