24.08.2017 16:29

Zagraniczne utwory rockowe o Polsce i Polakach

Jaki obraz naszego kraju wyłania się z zagranicznych piosenek? Polacy są bohaterscy, ale Polska wciąż jest kojarzona przede wszystkim z wojną i walką z totalitaryzmami.

Zagraniczne utwory rockowe o Polsce i Polakach
foto: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Z kawałków polskich zespołów można nieźle nauczyć się geografii. T.Love śpiewali o Stanach, Big Cyc zapraszał do Berlina Zachodniego, Maanam marzył o Buenos Aires, a Varius Manx opisywali życie w Tokio. Niestety, zagraniczni wykonawcy rzadko w swojej twórczości interesują się naszym krajem. Nie doczekaliśmy się wielu utworów poświęconych Polsce w światowej historii rocka, ale te, w których zagraniczni muzycy postanowili zaśpiewać o naszym kraju i naszych rodakach, mocno zapadły nam w pamięci.

Czego o Polsce można dowiedzieć się z utworów światowych gwiazd rocka? Na pewno tego, że jesteśmy waleczni i bardzo odważni. Wyczyny polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej nadal są dobrze pamiętane w Europie. Kiedy Solidarność walczyła o wolność i demokrację, zachodnie społeczeństwa mocno trzymały za nas kciuki, a ikoną heroicznego oporu byli dla nich Lech Wałęsa i jego żona Danuta. Historia nas nie rozpieszczała, więc w świadomości Zachodu pokutował i chyba do dziś pokutuje obraz Polski jako kraju szarego i smutnego.

Przypomnijmy sobie najważniejsze rockowe piosenki, które zainspirowały Polska i Polacy.

David Bowie – „Warszawa”

Choć w tym utworze nie pada ani jedno zrozumiałe słowo, wyraża więcej niż ich tysiąc. David Bowie, zainspirowany polską ludową melodią w wykonaniu zespołu Śląsk, stworzył dźwiękowe wyobrażenie wschodnioeuropejskiego kraju – sądząc po jego kompozycji, jest to wizja dość ponura. Bowie nie musiał polegać tylko na wyobraźni – na własne oczy zobaczył Warszawę w maju 1973, będąc w drodze pociągiem z Moskwy do Paryża.

Joy Division – „Warsaw”

Zanim Ian Curtis podbił serca depresyjnych postpunkowców pod szyldem Joy Division, jego zespół działał jako Warsaw i wykonywał identycznie zatytułowaną piosenkę. Inspiracją był kawałek Bowiego, ale zespół z Manchesteru musiał coś niecoś o Polsce wiedzieć, ponieważ muzycy fascynowali się II wojną światową. Utwór opowiada o naziście, który obserwując działania hitlerowców w okupowanej Europie, stracił złudzenia do zbrodniczej ideologii i postanowił się przeciwko niej zbuntować.

U2 – „New Year’s Day”

W tekście piosenki nie pada słowo „Polska”, ale Bono nigdy nie krył, że inspiracją do jej napisania były wydarzenia z naszego kraju. Mieszkańcy Europy Zachodniej byli pod wielkim wrażeniem ruchów walczących o demokrację po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, na czele z polską Solidarnością i Lechem Wałęsą. Dlatego też wprowadzenie stanu wojennego w Polsce wywołało ich oburzenie. Zdaniem The Edge’a, nowofalowy klimat piosenki przywołuje atmosferę mroźnej polskiej zimy, niczym w grudniu 1981 roku.

Angelic Upstarts – „Solidarity”

Brytyjscy punkowcy, szczególnie ci o mocno lewicowych zapatrywaniach na świat, czuli silną – nomen omen – solidarność z polskimi robotnikami, walczącymi o swoje prawa. Mensi z Angelic Upstarts zadedykował jeden z swoich największych przebojów ludziom pracy z Polski.

Maciej Koprowicz
Tagi: Sabaton David Bowie Simple Minds Joy Division Rancid U2 Angelic Upstarts