19.07.2017 11:38

Zamiast festiwalu Bravalla w Szwecji odbędzie się festiwal tylko dla kobiet

Na pomysł wpadła prezenterka radiowa i wiele wskazuje na to, że projekt zostanie zrealizowany. Impreza przeznaczona tylko dla kobiet miałaby się odbyć już latem 2018.

Zamiast festiwalu Bravalla w Szwecji odbędzie się festiwal tylko dla kobiet
foto: SilverHub / REX / Shutterstock / East News

30 czerwca 2017 na koncercie Hakana Hellstroema podczas festiwalu Bravalla w szwedzkim Norrkoping doszło do gwałtu na 15-latce. Z biegiem czasu okazało się, że takich przypadków było znacznie więcej. W sumie doszło do 23 napaści seksualnych i 4 gwałtów. To wszystko spowodowało, że organizatorzy postanowili, iż przyszłoroczna edycja festiwalu się nie odbędzie.

Sprawa wywołała burzę szczególnie wśród kobiet, które czują się dyskryminowane na koncertach. Nieraz bowiem dochodziło do nękania płci pięknej na występach, co miało miejsce chociażby na show Baroness. Sam zespół skrytykował takie zachowanie tępiąc wszelkie formy seksizmu i nieczułego zachowania.

Jednak prezenterka radiowa, Emma Knyckare, zaproponowała inne rozwiązanie - a co, gdyby festiwal był przeznaczony tylko dla kobiet?

"

Co sądzicie o stworzeniu naprawdę fajnego festiwalu, gdzie mile są widziane tylko kobiety. Imprezę będziemy organizować do momentu aż WSZYSCY mężczyźni nauczą się jak należy się zachowywać. "

Kontrowersyjny pomysł spotkał się jednak z dużym zainteresowaniem. Możliwe, że do festiwalu dojdzie już niebawem, bo prezenterka rozpoczęła poszukiwania organizatorów, którzy podejmą się tego wyzwania. Impreza miałaby się odbyć już latem 2018.

Jeszcze w 2016 roku organizatorzy Glastonbury wpadli na pomysł, żeby stworzyć strefę wyłącznie dla kobiet. Taka decyzja była zmotywowana tym, że przestrzeń przeznaczona tylko dla kobiet jest niezbędna w świecie, który nadal jest rządzony przez mężczyzn.

Jak oceniasz pomysł stworzenia festiwalu tylko dla kobiet?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News