Zamieszki w Charlottesville w klipie do „Troubled Times” Green Day

Maciej Koprowicz
16.08.2017 13:55
Zamieszki w Charlottesville w klipie do „Troubled Times” Green Day Fot. kadr z wideo

Amerykańscy punkowcy są zaniepokojeni sytuacją na świecie. W najnowszym wideo zawarli nawiązania m.in. do Donalda Trumpa i ataku w Charlottesville.

Green Day od dawna nie mówi tylko o życiu kalifornijskich nastolatków, jak na kultowym albumie „Dookie”. Od płyty „American Idiot”, na której punkowcy wzięli na celownik Amerykę pod rządami George’a W. Busha, stali się rockowym sumieniem swojego kraju. Billie Joe Armstrong i koledzy nie unikają tematów politycznych i są na bieżąco z wydarzeniami na świecie.

Mocno polityczną wymowę ma ich najnowszy teledysk do utworu „Troubled Times”, pochodzącego z płyty „Revolution Radio”. Czarno-białe ujęcia wokalisty zmontowane są z newsowymi obrazkami dotyczącymi ważnych zagadnień, rozpalających opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach. W klipie widzimy między innymi Donalda Trumpa, Władimira Putina, północnokoreańską broń dalekiego zasięgu, a także nagrania z Charlottesville sprzed kilku dni.

W tym mieście w stanie Wirginia 11 sierpnia 2017 doszło do starć białych rasistów i skrajnej amerykańskiej prawicy z lewicowymi kontrmanifestantami. W wyniku zamieszek zginęła 32-letnia antyfaszystowska aktywistka Heather Heyer. Wydarzenia z Charlottesville wstrząsnęły liderem Green Day. Skomentował je w mediach społecznościowych:

Ciężko mi z tym. To, co wydarzyło się w Charlottesville przekracza wszelkie granice gniewu. Czuję się smutny i zdesperowany, zaszokowany. Ku*ewsko nienawidzę rasizmu, bardziej niż czegokolwiek innego. W moim przypadku muzyka i sprawiedliwość społeczna zawsze szły ręka w rękę… Duch Green Day zawsze polegał na wznoszeniu się ponad opresję, trzymaniu się tego , w co się wierzy i śpiewaniu o tym prosto z serca. Dorastaliśmy w lęku przed nuklearnym holokaustem zimnej wojny. To wszystko znów zaczyna brzmieć zbyt znajomo. Te tematy należą do naszej paskudnej przeszłości, ale znów zaczynają nas straszyć. Zawsze stawiajcie opór dążącym do sądnego dnia politykom. Cytując naszych punkowych ojców [Dead Kennedys]: Nazistowskie punki, wypie*dalać!

Dwunasty album studyjny Green Day, „Revolution Radio” ukazał się 7 października 2016. Promowały go wcześniej wideoklipy do „Bang Bang”, „Still Breathing”„Revolution Radio”. 21 stycznia 2017 zespół wystąpił w Krakowie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.