Zapadł wyrok w sprawie Nergala i znieważenia godła Polski
Maciej Koprowicz
16.04.2018 12:58
Zapadł wyrok w sprawie Nergala i znieważenia godła Polski Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Lider Behemotha trafił przed sąd w Gdańsku z powodu kontrowersyjnej koszulki „Rzeczpospolita Niewierna”.

Trasę koncertową Behemotha z 2016 roku pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna” promowały koszulki i plakaty z grafiką, przedstawiającą orła z symbolami nawiązującymi do satanizmu. Ptak inspirowany był orłem z godła Polski, ale nie był z nim tożsamy. Pomimo to grafika oburzyła środowiska patriotyczne i narodowe.

Z inicjatywy gdyńskiego radnego dzielnicowego, Marka Dudzińskiego, sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku. Radny zarzucił zespołowi publiczne znieważenie godła narodowego, które jest karane grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do roku. Oskarżeni zostali Adam „Nergal” Darski, lider Behemotha, autor grafiki, Rafał W. oraz Maciej G., który rozpowszechniał projekt w internecie.

Prokurator żądał dla Nergala 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 10 tysięcy złotych grzywny. 16 kwietnia 2018 Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił jednak wokalistę Behemotha i jego współpracowników od stawianych zarzutów. Sąd stwierdził, że prokurator nie przedstawił wystarczających dowodów świadczących, że projekt miał na celu znieważenie symbolu państwa, a także, że rysunek nie może być uznany za godło, ponieważ nie posiada korony.

Nergal i jego obrońca nie byli obecni w sądzie podczas ogłoszenia wyroku. Muzyk skomentował werdykt na Facebooku:

Europejska wiosna powitała mnie wspaniałą pogodą i… pozytywnym werdyktem w sprawie sądowej o „Rzeczpospolitą Niewierną”. Całą naszą trójkę oczyszczono z absurdalnych zarzutów! Wzór niebawem wróci do sprzedaży, więc możecie odwiedzić naszą stronę internetową i okazać swoje wsparcie, jeśli chcecie. „Jedynym sposobem, by radzić sobie ze zniewolonym światem, jest stać się absolutnie wolnym, a wtedy twoje istnienie staje się aktem rebelii” – powiedział Albert Camus. Próbuję zatem żyć zgodnie z tymi mądrymi i wyzwalającymi słowami. Nie jest łatwo, szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę okoliczności: polityczne tendencje na świecie i wzbierającą falę źle pojmowanego patriotyzmu, łączonego z religijnym fanatyzmem, co przynosi fatalne skutki i podnosi poziom ciemnoty ponad wszelką logikę. Ale nie traćcie nadziei, bracia i siostry. MYŚLCIE SAMODZIELNIE. Grajcie w swoją własną grę, upewnijcie się tylko, że gracie mocno i dobrze!! Bądźcie niezależni i uczciwi! Kolejna bitwa wygrana, ale wojna się nie skończyła.

Jak oceniacie werdykt sądu?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.