13.06.2018 17:27

Żeński zespół zarobił za koncert 10 razy mniej, niż męski wykonawca na tym samym festiwalu

Zwolennicy poglądu, że kobiety są dyskryminowane w przemyśle muzycznym dostają kolejny poważny argument.

Żeński zespół zarobił za koncert 10 razy mniej, niż męski wykonawca na tym samym festiwalu
foto: MediaPunch/face to face/0000554/Reporter/EAST NEWS

Zespół Haim, tworzony przez siostry Este, Danielle i Alanę Haim to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych, których skład jest stuprocentowo kobiecy. Dziewczyny cieszą się dużą popularnością na alternatywnej scenie, ale z jakiegoś powodu nie przekłada się to na zarabiane przez nich pieniądze.

Siostry zwolniły swojego agenta, kiedy dowiedziały się, że za występ na festiwalu zarobiły 10 razy mniej, niż występujący na tej samej imprezie męski wykonawca. Dziewczyny uważają, że to jawny przejaw niesprawiedliwego traktowania kobiet na scenie muzycznej. Opowiedziały o tym magazynowi „Grazia”.

Danielle przyznała:

"

Powiedziano nam, że nasza zapłata będzie bardzo niska, ponieważ dzięki występowi na tym festiwalu być może będzie nas grało radio. "

Alana skomentowała sytuację:

"

Nie zastanawiałyśmy się nad tym specjalnie, ale potem odkryliśmy, że ktoś dostał 10 razy więcej niż my. Z tego powodu zwolniłyśmy agenta.

To straszne i popieprzone, że nie płacą nam nawet połowy tej kwoty [co mężczyznom]. Ale jedna dziesiąta tych pieniędzy? To było chore. "

Z kolei Este Haim w wywiadzie dla Radio 1 Newsbeat stwierdziła, że w biznesie muzycznym jest wiele zdolnych kobiet, a na ich talent powinna otworzyć się także produkcja muzyczna.

"

Jest wiele niesamowitych kobiet, które pracują w muzyce. Myślę, że to czas, by więcej dziewczyn zajęło się inżynierią dźwięku i pracą w studiu. "

Czy kobiety są dyskryminowane w muzyce?

Za opiniami sióstr Haim przemawiają także dane statystyczne. 96% utworów pop produkowanych jest przez mężczyzn, a na jedną kobietę-producenta przypada 49 mężczyzn w tej samej roli. W Wielkiej Brytanii w wytwórniach płytowych kobiety zarabiają znacznie mniej od mężczyzn – ich wypłaty są średnio o 33,8% niższe.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News