19.04.2018 10:58

Zespół rozsypał prochy zmarłego muzyka na scenie

Bardzo nietypowa forma hołdu dla zmarłego kolegi zaszokowała gości gali rozdania nowozelandzkich nagród muzycznych.

Zespół rozsypał prochy zmarłego muzyka na scenie
foto: kadr z wideo

Headless Chickens był jednym z najbardziej znanych zespołów rockowych z Nowej Zelandii. Jego muzyka określana była jako postpunk i rock industrialny. Grupa rozpadła się w 2009 roku, ale ostatnio reaktywowała się na jeden wieczór – niestety, ze smutnej okazji. 27 stycznia 2018 na raka zmarł basista zespołu, Grant Fell. Muzyk miał 56 lat.

Zespół postanowił uczcić kolegę podczas gali rozdania nowozelandzkich nagród muzycznych, Taite Music Awards w Auckland 17 kwietnia 2018. Headless Chickens odebrał wówczas nagrodę Classic Record Award za płytę z 1988 roku, „Stunt Clown”. Przyjmując wyróżnienie, Chris Matthews powiedział:

"

Myślę, że Grant zawsze chciał zagrać na tej scenie. "

Po tych słowach rozsypał prochy Fella na scenie. Zobaczcie, jak to wyglądało (moment rozsypania prochów od 1:02):

Rupert E Taylor po tym happeningu powiedział Radio New Zealand:

"

Czułem, jakby był tam z nami, to był dla mnie totalnie magiczny moment. Rozrzuciłem prochy na twarz i cały mój garnitur. To była niespodzianka, to powinno się było zdarzyć, powinien być tam z nami. "

Hołd dla basisty oczywiście nie u wszystkich znalazł uznanie. Wielu obserwatorów uznało zachowanie Headless Chickens za bardzo niesmaczne. Szczególnie oburzeni byli Maorysi, którzy uważają, że w ciele zmarłego wciąż manifestuje się jego dusza. Nominowany do Taite Music Prize muzyk o pseudonimie Teeks napisał na Twitterze:

"

Po raz pierwszy cieszę się, że nie wygrałem nagrody. Nie mógłbym wejść na scenę z tymi prochami pod stopami. Wielkie gratulacje dla Aldous Harding [zwyciężczyni Taite Music Prize], wciąż jestem zaszczycony nominacją, więc nie zrozumcie mnie źle, ale zostałem wychowany w kulturze, gdzie takie gó*niane zachowanie nie jest OK. "

Jak oceniacie postępowanie Headless Chickens?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News