03.09.2018 12:04

Zmarł Conway Savage, muzyk Nick Cave & The Bad Seeds

W wieku 58 lat zmarł australijski pianista i klawiszowiec, najbardziej znany z zespołu Nicka Cave’a.

Zmarł Conway Savage, muzyk Nick Cave & The Bad Seeds
foto: kadr z wideo

Conway Victor Savage urodził się 27 lipca 1960 w Victorii w Australii. Swoją przygodę z muzyką zaczynał w latach 80. w zespołach Happy Orphans i Scrap Museum. Pierwsze sukcesy osiągał z country’owym The Feral Dinosaurs. Pod koniec dekady grał również w grupach Dust On The Bible i The Legendary Boy Kings.

W 1990 Savage dołączył do zespołu Nick Cave & The Bad Seeds. Jego grę na fortepianie i klawiszach oraz śpiew w chórkach słychać na 8 albumach studyjnych grupy – od „The Good Son” z 1990 do „Dig, Lazarus, Dig!!!” z 2008.

Nie żyje muzyk Nick Cave And The Bad Seeds

Swój pierwszy album solowy, „Nothing Broken”, Savage wydał w 2000. Pod własnym nazwiskiem wydał pełnowymiarowe 3 albumy studyjnie, a jego dyskografię uzupełniały płyty nagrane z innymi wykonawcami, m.in. Suzie Higgie oraz Amandą Fox i Robertem Ticknerem.

W 2017 muzyk poddał się leczeniu po wykryciu u niego guza mózgu. Zmarł 2 września 2018 w wieku 58 lat.

Savage’a pożegnał na swoim profilu facebookowym zespół Nick Cave & The Bad Seeds.

"

Nasz kochany Conway odszedł w niedzielę wieczorem. Członek Bad Seeds przez niemal 30 lat, Conway był anarchiczną nicią, która biegła przez koncerty zespołu na żywo. Był kochany przez wszystkich, przez członków zespołu i fanów. Wybuchowy, zabawny, przerażający, sentymentalny, ciepły, uprzejmy, zgryźliwy, uczciwy, prawdziwy – był tym wszystkim i całkiem dosłownie miał „dar złotego głosu”, wysokiego, słodkiego i skąpanego w duszy. W trakcie zakrapianej nocy, o czwartej rano, w hotelowym barze w Kolonii Conway usiadł przy pianinie i zaśpiewał „Streets Of Laredo” w swoim słodkim, melancholijnym stylu, a na chwilę świat się zatrzymał. Wszyscy na sali mieli mokre oczy. Żegnaj Conway, na Sali wszyscy mają mokre oczy. Kochamy cię, Nick i The Bad Seeds. "

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Nick Cave Nick Cave And The Bad Seeds