08.01.2018 10:19

Zmarł Ray Thomas, założyciel The Moody Blues

Wokalista, flecista i kompozytor brytyjskiego zespołu rocka progresywnego i symfonicznego zmarł w wieku 76 lat.

Zmarł Ray Thomas, założyciel The Moody Blues
foto: kadr z wideo

Ray Thomas urodził się 29 grudnia 1941 w angielskim Stourport. W latach 60. działał w różnych zespołach bluesowych i soulowych w Birmingham. W 1964 roku wraz z Johnem Lodgem i Michaelem Pinderem założył w tym mieście The Moody Blues.

Zespół był jednym z najważniejszych wykonawców lat 60. Pomimo bluesa w nazwie, jego muzykę częściej można było sklasyfikować jako art rock, rock progresywny, rock psychodeliczny oraz rock symfoniczny. The Moody Blues zdobył sławę udanym łączeniem stylistyki rockowej z muzyką klasyczną, jakie słychać na najsłynniejszym albumie zespołu, konceptualnym „Days Of Future Passed” z 1967 roku. Thomas skomponował i zaśpiewał dwa utwory z tego krążka, „The Morning: Another Morning” i „Twilight Time”. Był również autorem takich kompozycji zespołu, jak „Dr. Livingstone, I Presume”, „Dear Diary”, „Lazy Day, Floating, And the Tide Rushes In”, „Our Guessing Game” i „Nice to Be Here”.

The Moody Blues działa do dziś, z krótką przerwą w latach 1974-77. W 2018 roku zostanie przyjęty do Rock And Roll Hall Of Fame. Ray Thomas opuścił zespół w 2002 roku z powodów zdrowotnych – chorował na dnę moczanową i cukrzycę. Od 2013 roku walczył z rakiem prostaty. Zmarł 4 stycznia 2018, ale nie podano bezpośredniej przyczyny śmierci.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News The Moody Blues