14.12.2017 10:51

Zmarł Yach Paszkiewicz, słynny reżyser teledysków. Jakie klipy stworzył?

Reżyser był autorem ponad 400 teledysków i pomysłodawcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Zmarł Yach Paszkiewicz, słynny reżyser teledysków. Jakie klipy stworzył?
foto: MICHAL SZLAGA/REPORTER/EAST NEWS

Jan Paszkiewicz, znany w świecie muzyki jako Yach, urodził się w 1958 roku w Bydgoszczy. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygodę ze sztuką zaczął w tamtejszym klubie Od Nowa, a następnie przeniósł się do Gdańska.

Artysta był mocno związany z tak zwaną Trójmiejską Sceną Alternatywną i zespołami rockowymi z Gdańska i Gdyni (m.in. Bielizną, Apteką i Golden Life) dla których kręcił charakterystyczne, od razu rozpoznawalne teledyski. W latach 90. Yach zdobył wielką renomę w polskim przemyśle muzycznym i współpracował z wszystkimi wielkimi gwiazdami rodzimej estrady tamtych lat. Tworzył klipy zarówno dla wykonawców rockowych (Kult, Kazik, Hey, Elektryczne Gitary, Voo Voo, Illusion, Big Day, Big Cyc), jak i popowych (Varius Manx, Mafia, Robert Chojnacki, De Mono, Majka Jeżowska), a nawet rapowych (Liroy). Współtworzył także legendarny program telewizyjny „Lalamido”.

Yach był inicjatorem jedynego w Polsce festiwalu poświęconego sztuce teledysku, Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, który odbywał się od 1989 roku. Ostatnia jego edycja odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2017 w Opolu. Reżyser prowadził także warsztaty filmowe dla młodych twórców.

Jan Paszkiewicz zmarł 13 grudnia 2017 w wieku 59 lat po ciężkiej chorobie. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze teledyski w reżyserii Yacha.

Kult – „Polska”

Kazik – „Jeszcze Polska”

Illusion – „Nóż”

Varius Manx – „Piosenka księżycowa”

Hey – „Misie”

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News