26.10.2017 10:40

Zmarł pionier rock’n’rolla, Fats Domino

Amerykański pianista i wokalista zmarł 24 października 2017 w wieku 89 lat.

Zmarł pionier rock’n’rolla, Fats Domino
foto: AP/EAST NEWS

Antoine Dominique Domino Jr. urodził się 26 lutego 1928 w Nowym Orleanie. Jego przydomek Fats wziął się od słynnych pianistów, Fatsa Wallera i Fatsa Pichona, ale też od dużego apetytu, któremu zawdzięczał pokaźną tuszę.

Domino zaczynał od gry na pianinie w lokalnych barach. W 1949 roku podpisał kontrakt z Imperial Records. Dwa lata później wylansował pierwszy wielki przebój, „Fat Man”. Stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców rhythm and bluesa i boogie-woogie w Stanach Zjednoczonych, a także jednym z pierwszych afroamerykańskich artystów, których muzyka gościła w radiu w USA.

Fats Domino był także pionierem rodzącego się rock’n’rolla i czołowym konkurentem Elvisa Presleya na muzycznej scenie. Jego największe sukcesy przypadły na lata 50. i początek lat 60. XX wieku. Do jego największych przebojów należą „Ain’t That A Shame”, „Blueberry Hil”, „I Am Walkin’” i „Walking To New Orleans”.

W 1986 roku Domino został przyjęty jako jeden z pierwszych muzyków do Rock And Roll Hall Of Fame. Do końca życia mieszkał w rodzinnym stanie Luizjana. W Nowym Orleanie na cześć muzyka obchodzono nawet „Fats Domino Day”. Artysta zmarł 24 października 2017 roku w swoim domu w Harvey z przyczyn naturalnych. Miał 89 lat.

Maciej Koprowicz
Tagi: #Rock News