29.12.2017 11:16

Zmarł współtwórca programu „MTV Unplugged”

Jeden z pomysłodawców najważniejszego cyklu koncertowego w historii muzyki, Jim Burns zginął w wypadku w Nowym Jorku. Miał 65 lat.

Zmarł współtwórca programu „MTV Unplugged”
foto: kadr z wideo

Burns został potrącony 23 grudnia 2017 przez taksówkę na pasach podczas przechodzenia przez Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Niedowidzący dziennikarz korzystał z pomocy psa-przewodnika. Zmarł w wyniku obrażeń 26 grudnia 2017. 

„MTV Unplugged”, którego współtwórcą był Jim Burns, to jeden z najważniejszych programów muzycznych w historii. Jego ideą było prezentowanie muzyki wielkich gwiazd rocka i popu w zupełnie innej, akustycznej odsłonie.

Koncerty „bez prądu” na antenie stacji MTV dali niemal wszyscy najważniejsi rockowi wykonawcy. Jako pierwsi wystąpili 31 października 1989 Squeeze, Syd Straw i Elliot Easton. W kolejnych latach na scenie MTV grali m.in. Aerosmith, The Cure, Sting, R.E.M., Eric Clapton, Pearl Jam, duet Page/Plant, Alice In Chains i Placebo. Najsłynniejszym koncertem cyklu Unplugged był występ Nirvany w 1993 roku, którego zapis trafił rok później na kultowy album „MTV Unplugged In New York”. Ostatni jak na razie koncert cyklu dał w Londynie Biffy Clyro 8 listopada 2017.

Od 2006 roku format zagościł w Polsce. Jako pierwsza koncert bez prądu dla MTV dała Kayah, w kolejnych latach akustyczne koncerty zagrali także m.in. Hey, Wilki i Kult. Ostatnim jak na razie polskim koncertem MTV Unplugged był występ rapera O.S.T.R. w marcu 2017.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News