04.04.2019 11:47

Znamy kwotę uzyskaną ze sprzedaży muzyki w 2018 roku. Branża odnotowała wzrost

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego IFPI podsumowała sprzedaż muzyki na całym świecie w 2018 roku. Raport dobrze wróży rozwojowi branży.

Płyty CD
foto: Pixabay.com

Istnieje przekonanie, że w związku z rozpowszechnieniem dostępu internetu i nielegalnych źródeł pozyskiwania muzyki, branża muzyczna wkrótce przestanie zarabiać na sprzedaży zarówno fizycznej jak i cyfrowej. Złym wróżbom zaprzeczają jednak raporty o niesłabnącej popularności legalnych serwisów streamingowych czy też roczne podsumowania ze sprzedaży muzyki zarówno w Polsce jak i na świecie. Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) opublikowały właśnie analizę roku 2018 pod względem łącznych zysków ze sprzedaży muzyki. Raport napawa optymizmem.

Najpopularniejsze płyty CD w 2018
Najpopularniejsze płyty CD w 2018
Przeczytaj także Które albumy sprzedawały się najlepiej w 2018? Na liście jest rockowy akcent

Znamy łączną kwotę uzyskaną ze sprzedaży muzyki w 2018 roku

2018 rok to czwarty z rzędu, w którym odnotowano wzrost zysków ze sprzedaży muzyki na świecie. IFPI poinformowała, że przychody na światowym rynku muzycznym w minionym roku wyniosły 19,1 miliarda dolarów. Kwota wzrosła o 9,7% w stosunku do roku 2017. Z kolei aż o 34% wzrosły zyski ze streamingu i stanowiły one niemal połowę całości globalnych przychodów z muzyki. Pod koniec 2018 roku serwisy streamingowe liczyły aż 255 milionów użytkowników, nie słabnie także popularność płatnych subskrypcji. Sytuacja wygląda nieco gorzej, jeśli chodzi o nośniki fizyczne. Ich sprzedaż spadła o 10,1%, jednak wśród nich stabilny wzrost zanotowały płyty winylowe

2018 vs 2017

Sprzedaż muzyki w Polsce w 2018 roku

Jeśli chodzi o Polskę, dane z raportu również wyglądają pozytywnie. W naszym kraju także zanotowano kolejny rok wzrostu zysków w branży fonograficznej. Łączna wartość przychodów krajowego rynku muzycznego wzrosła o 2,9% i wyniosła 412,2 miliona złotych. Sprzedaż cyfrowa z kolei po raz pierwszy odnotowała zysk wyższy niż 100 milionów złotych i stanowi ona aktualnie 35% sprzedaży muzyki w Polsce. Podobnie jak na świecie, także w naszym kraju spadła sprzedaż nośników fizycznych. Przychód z tego źródła wyniósł w Polsce w 2018 roku 195 milionów złotych, czyli mniej o 8% w stosunku do roku 2017. Co ciekawe, wzrost sprzedaży płyt odnotowała jedynie muzyka klasyczna. Czarne płyty z kolei stanowią 16% przychodów z nośników fizycznych za miniony rok. Winyle w Polsce zanotowały wzrost sprzedaży o 8,6%.

polska sprzedaż

Zobacz też: >>Najbardziej dochodowe trasy koncertowe wszech czasów<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News