05.12.2018 12:10

Znamy muzyków nominowanych do Paszportów Polityki. Wśród nich Dawid Podsiadło

Ruszył 26. plebiscyt organizowany przez tygodnik "Polityka". Poznaliśmy już nominowanych do prestiżowych nagród "Paszporty Polityki", wśród nich znalazły się także gwiazdy polskiej muzyki.

Dawid Podsiadło/Krzysiek Zalewski
foto: Adam Burakowski/REPORTER

8 stycznia 2019 roku odbędzie się uroczyste rozdanie "Paszportów Polityki". Osoby, które szczególnie przyczyniają się do rozwoju polskiej kultury odbiorą swoje wyróżnienia już 26. raz. Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Kultura cyfrowa. Dodatkową statuetkę otrzyma wybrany przez tygodni Kreator kultury, który musi wyróżnić się wyjątkowym wpływem na rozwój i popularyzację polskiego dorobku kulturalnego.

"Paszporty Polityki" - nominowani muzycy

W kategorii Muzyka popularna w roku 2018 według tygodnika "Polityka" na nagrodę zasłużył Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski i Jan Emil Młynarski. Z kolei na nominację nie załapali się inni artyścii tacy jak Kortez, grupa Syny czy też Quebonafide. Jurorzy "Polityki" precyzyjnie uzasadnili swoje wybory. Jędrzej Słodkowski stwierdził, że 2018 rok należał do Zalewskiego:

"

Nie tylko był współautorem jednego z przebojów lata (wraz z Kortezem i Dawidem Podsiadłą), nie tylko zabierał głos w ważnych dla kraju sprawach, ale artystycznie dokonał czegoś niemożliwego – nagrał własne wersje piosenek Czesława Niemena. Ten, kto bierze się za bary akurat z tak charakterystycznym repertuarem, musi być albo głupcem, albo brawurowym straceńcem, albo nosić w sobie Bożą iskrę. Kapitalna płyta "Zalewski śpiewa Niemena" udowadnia, że Zalef to ewidentnie ten trzeci przypadek. "

Nie dziwi również nominacja dla Dawida Podsiadły, który z prędkością światła wyprzedaje płyty oraz polskie kluby i nie szczędzi fanom niespodzianek. Ostatnio postarał się o własną "Małomiasteczkową" krzyżówkę w centrum Warszawy, a także sprzedawał swój najnowszy album w jednym z kiosków pod Pałacem Kultury. Nominujący Podsiadłę Tomasz Doksa argumentuje swój wybór ostatnim wydawnictwem Dawida.

"

W tym roku nominację otrzymuje za stworzony z pomocą producenta Bartosza Dziedzica album „Małomiasteczkowy". Płytę nagraną ponoć w efekcie rozmyślań, czy nagrywać muzykę, którą Dawid wprosi się na Off Festival, czy jednak pójść w radiowe piosenki. I dobrze, że z tej burzy mózgów wybrał opcję drugą, z której narodził się krążek bardzo rozrywkowy, popowy, podbity tanecznym i hiphopowym nawet bitem. "

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News