06.02.2019 17:27

Zobacz telewizyjny debiut Kraftwerk z 1970 roku

To były czasy! Występ grupy Kraftwerk spowodował, że publiczność nie wiedziała, jak zareagować na taką muzykę...

Kraftwerk
foto: kadr z wideo

Scena muzyki elektronicznej wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby nie Kraftwerk - niemiecki zespół powstał w 1970 roku i jest uważany za jednego z ojców muzyki elektronicznej. Brzmienie syntezatorów w wydaniu muzyków zaintrygował wielu twórców różnych nurtów. Gdy pod koniec lat 70. syntezatory stały się mniejsze, rozpoczęła się moda na takie "futurystyczne" brzmienie. Muzycy Kraftwerk kochali eksperymentować, fascynowała ich technika i lubili udawać roboty, co zresztą pozostało bez zmian do dziś. Jak jednak wyglądały początki kapeli?

Telewizyjny debiut Kraftwerk w 1970 roku

W 1970 roku Kraftwerk, wówczas młoda awangardowa grupa tworzona przez Ralfa Hüttera, Klausa Dingera i Floriana Schneidera, szukała nowych rozwiązań, bawiła się brzmieniami i różnymi instrumentami. Muzycy pierwszy raz pojawili się w telewizji w 1970 roku w niemieckim programie muzycznym Rockpalast. Wówczas ich występ wywołał mieszane uczucia wśród zgromadzonej publiczności - co to w ogóle za muzyka? Na pierwszym krążku wydanym w tym samym roku artyści umieścili tylko 4 utwory, ale jakże ważne dla historii muzyki.

Obejrzyjcie telewizyjny debiut Kraftwerk w 1970 roku:

Kraftwerk zagra w Polsce w 2019

Chociaż technologia od tamtego czasu poszła mocno do przodu i elektroniczne brzmienia nie robią już takiego wrażenia, to mimo wszystko formacja się nie zatrzymuje i nadal zadziwia swoją muzyką. W lipcu 2018 roku muzycy Kraftwerk wystąpili razem z astronautą, który swoją partię zagrał na pokładzie stacji kosmicznej. Zespół połączył się satelitarnie z Alexandrem Gerstem, niemieckim astronautą pracującym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Polska publiczność będzie mieć możliwość zobaczyć sceniczne show Kraftwerk na Tauron Nowa Muzyka Katowice 21 czerwca 2019.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Kraftwerk