52. urodziny Kurta Cobaina. Przedstawiamy najlepsze występy Nirvany - TOP 10

Karolina Woźniak
20.02.2019 13:32
Kurt Cobain|undefined Fot. : HOLLANDSE HOOGTE/East News

Kurt Cobain, założyciel i wokalista legendarnego zespołu Nirvana, 20.02.2019 roku obchodziłby swoje 52. urodziny. Z tej okazji przypominamy najlepsze występy Nirvany.

Kurt Cobain bez wątpienia zalicza się do jednych z bardziej utalentowanych muzyków. Można go nawet nazwać legendą. To właśnie dzięki Cobainowi i jego muzyce, grunge'owe podziemie ujrzało światło dzienne. Mówiono o nim "głos pokolenia". Uznawano go za ekscentryka, dziwaka, ale przede wszystkim za prekursora pewnej epoki. Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj swoje 52. urodziny. Z tej okazji, przypominamy najlepsze występy Nirvany (ich kolejność jest przypadkowa, nie sposób wybrać najlepszego koncertu). 

Przeczytaj także

Kurt Cobain: Najlepsze koncerty Nirvany

1. Nirvana "Drain You" ("Nulle Part Ailleurs" Paryż, 04.02.1994)

"Nulle Part Ailleurs" było francuskim programem, który zapraszał do swojego studia celebrytów i artystów. Jednym z zespołów była właśnie Nirvana, która zagrała kilka swoich kompozycji. Program był emitowany od 1987 do 2001 roku.

2. Nirvana "Territorial Pissings" (Live At The Paramount, 31.10.1991)

Koncert został wydany w 2011 roku na DVD. Do sprzedaży trafił z okazji 20-lecia wydania płyty "Nevermind". Koncert jest bardzo dobry i fajnie oddaje klimat koncertów tej grupy.

3. Nirvana "Serve The Servants" ("Tunnel" Rzym, 22.02.1994)

To właśnie 4 marca 1994 roku w Rzymie Courtney Love znalazła nieprzytomnego Kurta w pokoju hotelowym. Wokalista od razu został przetransportowany do szpitala. Okazało się, że Kurt zmieszał lek, który mu przepisano, z alkoholem. Dalsza część trasy została odwołana.

4. Nirvana "Lithium" (MTV Video Music Awards, 09.09.1992)

To właśnie w 1992 na rozdaniu nagród MTV rozegrała się walka pomiędzy Axlem Rosem a Kurtem Cobainem. Natomiast po występie Nirvany Dave Grohl krzyczał do mikrofonu "cześć Axl, cześć Axl...".

5. Nirvana "Lake of Fire" (MTV Unplugged, 18.11.1993)

Nirvana MTV Unplugged to jedna z najlepiej sprzedających się płyt zespołu. Krążek został wydany 1 listopada 1994 roku, po ponad pół roku od samobójczej śmierci Kurta Cobaina. Zespół zaprezentował wtedy tylko spokojne utwory.

6. Nirvana "Heart Shaped Box" (MTV Live and Loud, 13.12.1993)

Koncertowy album został wydany na 20-lecie rocznicy wydania płyty "In Utero". Na DVD znajdują się też dodatkowe materiały, które pochodzą z trasy "In Utero". Krótsza wersja koncertu MTV Live and Loud była emitowana na stacji.

7. Nirvana "Smells Like Teen Spirits" (Seattle, 17.04.1991)

Wersja, którą Nirvana zaprezentowała po raz pierwszy na żywo w TV, różni się nieco od ostatecznej wersji tego numeru. Na przykład pierwsze wersy, które śpiewa Cobain brzmią: "Come out and play, make up the rules" zamiast "Load up on guns, bring your friends".

8. Nirvana "Polly" (Francja, 01.12.1989)

Chociaż jakość tego filmiku nie powala, to można go uznać za historyczny. Na wideo możemy zobaczyć wschodzącą gwiazdę, o której w 1989 roku mało kto słyszał. Koncert Nirvany odbył się w Issy-les-Moulineaux w ramach trasy "Heavier Than Heaven".

9. Nirvana "Love Buzz" (Reading Festival, 30.08.1992)

Koncertowy album z Festiwalu w Reading został wydany 3 listopada 2009 roku. Na stronie Metacritic koncertowy album oceniono na 93/100 i uważany jest za jeden z najlepiej ocenionych albumów. Dla Krista Novoselica "Reading Festival" to najlepszy sposób na wspominanie Nirvany.

10. Nirvana "Heart Shaped Box" (Berlin, 01.03.1994)

To był ostatni koncert Nirvany. Ich występ trwał 80 minut i jest uważany za jeden z krótszych koncertów na trasie. Utwór "Heart Shaped Box" było ostatnim numerem na setliście i ostatnim, który Nirvana w ogóle zagrała.

Kurt Cobain nie żyje

Kurta Cobaina znaleziono martwego 8 kwietnia 1994 roku w swoim domu w Seattle. Trzy dni wcześniej wziął dawkę heroiny i zastrzelił się. Muzyk po trasie, która została odwołana z powodu próby samobójczej w Rzymie, leczył się na odwyku. Niestety jego uzależnienie było tak silne, że nie chciał z nim walczyć i uciekł z kliniki. Później popełnił samobójstwo.

Zobacz także: >>24. rocznica śmierci Kurta Cobaina<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.