23.01.2019 15:22

10 ciekawostek o zespole Rammstein, które powinien znać każdy fan

Rammstein jest bez wątpienia niezwykle barwnym zespołem. Kapela słynie nie tylko z chwytliwych numerów, ale również z kontrowersji, a trzeba przyznać, że było ich całkiem sporo. Panowie nie zwalniają tempa i wygląda na to, że dalej są w formie.

Zespół Rammstein
fot: Robb Cohen/Invision/AP/East News

Rammstein to najbardziej rozpoznawalna kapela pochodzenia niemieckiego na świecie. Co ciekawe, zespół należy do nielicznych grup, której skład pozostaje niezmienny od początku trwania kariery. Od założenia Rammsteina minęło już 25 lat, a zespół nadal pozostaje w formie.

Niedawno w mediach społecznościowych grupa opublikowała zdjęcie, pod którym widnieje wiadomość, która z pewnością ucieszy każdego fana zespołu. Okazuje się, że ostatnie miksy najnowszego albumu zostały skończone. To oznacza, że płyta Rammsteina wyjdzie już niebawem. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek, które zainteresują każdego fana tego zespołu.

ZOBACZ TEŻ: Rammstein kończy miksowanie materiału na nowy album

10 ciekawostek o zespole Rammstein

1. Kariera pływacka Tilla Lindemanna

Okazuje się, że wokalista, Till Lindemann, pod koniec lat 70. był zawodnikiem Europejskich Zawodów Pływackich. Osiągał tak dobre wyniki, że zakwalifikował się na olimpiadę w Moskwie. Niestety, kiedy pojechał do Włoch, zakochał się w mieście, a przede wszystkim w kobietach. Te spodobały mu się na tyle, że ciągle wymykał się swoim opiekunom.

2. Co oznacza nazwa zespołu?

Ramstein było lotniskiem wojskowym, na którym doszło do kolizji włoskich samolotów, podczas pokazów lotniczych. Katastrofa pociągnęła za sobą wiele ofiar i jeszcze więcej rannych ludzi. Zginęło 70 osób, a ponad setki zostało rannych. Tragedia dotknęła muzyków na tyle mocno, że nie tylko nazwali zespół nazwą lotniska, ale również nagrali piosenkę o tamtych wydarzeniach.

3. Rammstein i nazizm

Wiele osób zarzucało grupie propagowanie nazizmu. Działo się tak za sprawą odwołań, które prezentuje Rammstein, w swoich teledyskach. Zespół jednak całkowicie odcina się od tej ideologii. W 1998 roku miał miejsce wielki skandal. Grupa w swojej wersji utworu Depeche Mode wykorzystała fragmenty propagandowego filmu "Olimpiada" Leni Riefenstahl z 1939 roku. Na szczęście muzycy wyszli cało z tego skandalu. Przyznali, że doceniają w tym filmie jedynie estetykę  i wzór ludzkiego ciała.

4. Teledysk Rammsteina na RedTubie

Zespół, jak wiemy, słynie z dość kontrowersyjnych teledysków. Kolejnym głośnym klipem był ten do numeru "Pussy". Video okazało się być zbyt mocne na normalnego YouTube'a i przez dłuższy czas jedyną opcją obejrzenia klipu było wejście na RedTube'a. Wersja koncertowa jest również dosyć ciekawa. Zresztą, zobaczcie sami:

5. Rammstein - gra planszowa

Zespół jakiś czas temu wypuścił własną grę. O co chodzi w tej planszówce? W grze znajdziemy 400 pytań, w języku angielskim i niemieckim, na temat zespołu. Gra jest przeznaczona dla osób od 16 roku życia i można w nią grać w ekipie od 2 do 6 osób. Jeśli jesteście członkami fanklubu, grę możecie nabyć za jedyne 58 euro. W innym przypadku planszówka jest dostępna za 65 euro.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz koncert Rammsteina z 1998, po którym muzycy trafili do aresztu

6. Koncertowe zachcianki zespołu

Okazuje się, że bardzo ciekawe są życzenia muzyków dotyczące tego, co ma się znaleźć w ich koncertowej garderobie. W pomieszczeniu powinno stać 120 puszek piwa, szampan, wódka, tequila, a także białe i czerwone wino. Dodatkowo 80 puszek energetyków bez cukru. Panowie najwidoczniej chcą być w formie. Jeśli jednak myśleliście, że zespół spożywa tylko alkohol, to musimy Was zaskoczyć. Kapela wymaga od organizatorów również ogórków, selera, marchewek, pietruszek i oleju z orzecha włoskiego.

7. Sztuka Tilla Lindemanna

Okazuje się, że nie samą muzyką człowiek żyje. Wokalista Rammsteina w wolnym czasie uwielbia projektować instalacje z... penisami. Czy brzmi to dla nas zaskakująco? Nie, bo wszyscy wiemy, że artysta uwielbia wszystkich szokować. 18 grudnia 2017 roku ruszyła jego strona z dziełami sztuki. Ceny wahają się między 29,99 euro aż do 2250 euro.

ZOBACZ TEŻ: Till Lindemann jako „Doctor Dick” tworzy dzieła sztuki z penisami

8. Spalony dom Loernza

W 2011 roku dom klawiszowca zespołu Rammstein, Christiana Lorenza, został spalony. Podpalaczem okazał się 28-letni chłopak, który już wcześniej był notowany. Sprawą natychmiast zajęła się policja. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia sprawca miał wypadek.

9. Till Lindemann i Anja Koeseling

Wokalista Rammsteina i była modelka byli ze sobą cztery lata. W 1997 roku kobieta oskarżyła muzyka o pobicie i złożyła pozew rozwodowy. Sąd orzekł na korzyść modelki. Niedługo po tym kobieta zaczęła romansować z gitarzystą Rammsteina - Richardem Kruspe.

Ze związku z Anją, Till Lindemann ma dwie córki.

10. "Liebe Ist Fur Alle Da" na liście płyt zakazanych?

W 2009 roku album Rammsteina trafił na listę zakazanych płyt Federalnego Urzędu Kontroli Mediów Demoralizujących Młodzież w Bonn. Zespół zażądał 66 tysięcy euro zadośćuczynienia. Sąd zaproponował ugodę w wysokości 15 tys. euro. Album widniał na liście aż pół roku i przez ten czas 55 tys. egzemplarzy zostało zniszczonych.

Karolina Woźniak
Tagi: Duperele Rammstein