TOP 5: Ciekawostki o utworze "Seven Nation Army" The White Stripes

Karolina Woźniak
15.02.2019 15:41
TOP 5: Ciekawostki o utworze "Seven Nation Army" The White Stripes Fot. : shutterstock.com

Seven Nation Army to bez wątpienia najpopularniejszy utwór zespołu The White Stripes. Utwór przez trzy tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu listy Modern Rock Tracks. Przedstawiamy Wam ciekawostki, które dotyczą jednego z bardziej charakterystycznych kawałków w historii.

Seven Nation Army posiada to, co powinien mieć każdy dobry kawałek. Chwytliwy riff, który jest prawie przez cały czas słyszalny w numerze, powoduje, że utwór zapada w pamięć. The White Stripes otrzymał nawet Nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy Utwór Rockowy".

Chociaż Jack White i Meg White zakończyli działalność zespołu The White Stripes w 2011 roku, ich utwór okazał się najbardziej chwytliwym numerem wszech czasów. Tym właśnie numerem, rockowy duet z Detroit zapisał się na kartach historii. Jeśli jesteście ciekawi, jakie historyjki kryją się za powstaniem tego numeru, przedstawiamy Wam te najlepsze.

Przeczytaj także

5 ciekawostek o utworze "Seven Nation Army" The White Stripes

1. Skąd się wziął tytuł piosenki?

To pytanie zadają sobie fani utworu "Seven Nation Army". Okazuje się, że Jack White, jako dziecko, określał tym terminem Armię Zbawienia, której angielska nazwa to: The Salvation Army. Armia Zbawienia to międzynarodowe wyznanie chrześcijańskie o charakterze ewangelikalnym, metodystycznym i uświęceniowym.

2. Gitara Hollow Body z lat 50.

Większość osób sądzi, że ten charakterystyczny riff jest zagrany na gitarze basowej. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że Jack White nagrał motyw przewodni na gitarze hollow body z lat 50. XX wieku. Dodatkowo użył efektu "whammy" i obniżył go dodatkowo o oktawę. Sam riff powstał spontanicznie, bo podczas soundchecku w Melbourne.

3. "Seven Nation Army" i James Bond

Jack White stwierdził kiedyś, że jeśli dostałby propozycję, to wykorzystałby ten riff do filmu o Agencie 007. Niestety nikt nigdy nie złożył mu takiej oferty, więc artysta postanowił wykorzystać go jako riff do kawałka, który jak się później okazało, stał się najbardziej charakterystycznym numerem w historii.

4. Zero komputerów

Podczas nagrywania albumu Elephant, na którym znajduje się Seven Nation Army, nie wykorzystano żadnego komputera. Cały materiał został zarejestrowany metodą analogową na ponad 50-letnim sprzęcie. Na okładce widnieje nawet oświadczenie: "No computers were used during the writing, recording, mixing or mastering of this record".

5. Singiel wszech czasów

Okazuje się, że o mały włos, a utwór "Seven Nation Army" nie byłby wydany jako singiel. Wytwórnie z Wielkiej Brytanii i USA nie chciały tego wypuścić. Argumentowały to tym, że utwór jest dla nich zbyt monotonny. Całe szczęście Jack White jest uparty i w końcu postawił na swoim.

Zobacz także: >>Jack White - sprawdźcie, czego o nim nie wiecie<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.