1 sierpnia 2019 w Ziemię uderzy burza słoneczna. Czy jest groźna?

29.07.2019 12:38
1 sierpnia 2019 w Ziemię uderzy burza słoneczna. Czy jest groźna? Fot. Shutterstock

Słońce to spokojna i grzeczna gwiazda typu G, która zapewnia naszej planecie energię niezbędną do istnienia życia. Wystarczy jednak silna burza słoneczna, żeby zmieść z powierzchni planety całą naszą cywilizację.

Najbardziej intensywna burza słoneczna została zarejestrowana w 1859 roku. Wywołana na naszej plancie burzę magnetyczną, która spowodowała awarie sieci telegraficznych. Jak wynika z przekazów, indukowany przez zmieniające się gwałtownie pole magnetyczne prąd elektryczny powodował samoistne wysyłanie wiadomości, dochodziło nawet do zapalania się papieru od powstających w urządzeniach iskier.

Gdyby burza o takiej sile uderzyła w Ziemię w dzisiejszych czasach, doszłoby do katastrofy. Uszkodzeniu mogłyby ulec urządzenia elektroniczne, takiej jak smartfony i komputery. Byłby to jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Przeczytaj także

Zaburzenia pola magnetycznego były bowiem tak silne, że mogłyby doprowadzić do awarii sieci energetycznych, przepalając transformatory. Ich ewentualna wymiana szacowana jest na lata, przez które spora część ludzkości nie miałaby dostępu do energii elektrycznej.

Według prognoz, już 1 sierpnia 2019 Ziemia natrafi na podwyższoną aktywność Słońca. Orbita naszej planety zabierze nas bowiem w obszar dziury koronalnej.

Burza słoneczna 1 sierpni 2019. Czy będzie groźna?

Dziury koronalne to obszary na Słońcu, w którym załamuje się pole magnetyczne. W wyniku tego naładowane cząsteczki słonecznego wiatru nie są spowalniane i są wyrzucane bezpośrednio w przestrzeń z dużymi prędkościami.

Nasza planeta znajdzie się w obszarze wiatru słonecznego z dziury koronalnej 1 sierpnia 2019 roku. Prognozy jak na razie nie przewidują, żeby naszej planecie groziło duże niebezpieczeństwo. Skutki zdarzenia będzie można jednak zaobserwować nawet gołym okiem.

Silniejszy niż zazwyczaj wiatr słoneczny spowoduje bowiem częstsze pojawienie się zorzy polarnych, rozszerzy także obszar, na którym będzie można je zaobserwować.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja stworzyła symfonię na podstawie zorzy polarnej

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.