Pogoda
19.11.2019 14:11

10 000 zł za brak szczepienia dziecka. Antyszczepionkowy na celowniku nowych przepisów

Niemiecki Bundestag przyjął przepisy o wprowadzeniu kar finansowych dla rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci. Do rachunku na 2500 euro dorzucany jest ban na korzystanie ze żłobków i przedszkoli.

szczepienie
foto: materiały prasowe Pixabay

Nowe prawo zostało uchwalone ze względu na coraz liczniejsze przypadki zachorowań na odrę. Szczepionka, która chroni przed infekcją, została zignorowana przez sporą grupę rodziców obawiających się o to, że jej podanie będzie miało negatywny wpływ na rozwój ich latorośli.

Ruchy antyszczepionkowe zaczynają stanowić coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego. W USA, po apelach ze strony polityków, Facebook i YouTube podjęły kroki mające zapobiegać rozpowszechnianiu treści mogących stanowić zagrożenie dla życia.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Niemiecka legislacja może stanowić inspirację dla innych krajów Unii Europejskiej, które już teraz zastanawiają się nad wprowadzeniem analogicznych rozwiązań prawnych.

Grzywna 2500 euro dla antyszczepionkowców. Nowe niemieckie prawo od marca 2020

Debata przed uchwaleniem nowych przepisów trwała w Niemczech ponad miesiąc. Ostatecznie ustawę udało się uchwalić głosami CDU i SPD, podczas gdy Partia Zielonych opowiedziała się przeciwko egzekwowaniu obowiązkowych szczepień.

Niemcy zaordynowali ponadto, żeby zarówno personel żłobków i przedszkoli, jaki wszystkie przyjęte do nich dzieci były szczepione i miały na to dowody.

W 2016 roku w Europie było 5270 przypadków zachorowań na odrę. Rok później było już 24 000 chorych. Naukowcy tłumaczą, że efektywność działania szczepionek zależy także od rozpowszechnienia ich w populacji. Żeby zminimalizować ryzyko wybuchu epidemii, zaszczepionych powinno być przynajmniej 95% osób. Przed wprowadzeniem szczepień odra zabijała każdego roku ponad 2,5 mln chorych.

Zobacz także: Polska karcianka pozwoli wcielić się w antyszczepionkowego hochsztaplera 

Czy za brak szczepień powinno się karać?

Tagi: Duperele