Pogoda
05.05.2016 13:07

10-letni haker zarobił na luce w Instagramie

Jest jeszcze zbyt młody, żeby móc z korzystać z Instagrama, ale nie przeszkodziło mu to w zhakowaniu serwisu i zarobieniu na tym. 10-latek otrzymał 10 000 dolarów za odkrycie luki w zabezpieczeniach serwisu.

10-letni haker zarobił na luce w Instagramie
foto: materiały prasowe

Odnaleziony w aplikacji mobilnej Instagrama błąd pozwalał na kasowanie dowolnie wybranych komentarzy użytkowników, niezależnie od tego, kto był ich autorem. Żeby to zrobić, wystarczyło wpisać w pole przeznaczone na wypowiedzi odpowiednio przygotowany kod. Nikt nie był bezpieczny – według słów młodego hakera, kasować można było komentarze należące „nawet do Justina Biebera”.

Jani - znane jest tylko imię młodego fińskiego hakera - postanowił podzielić się swoim odkryciem z działem technicznym Instagrama. Po kilku dniach od przesłania maila z opisem problemu otrzymał odpowiedź z podziękowaniami, zapewnieniem o załataniu luki oraz informacją o przyznaniu nagrody w wysokości 10 000 dolarów.

Młody talent przyznał, że interesuje go programowanie – od kilku lat tworzy (razem z bratem bliźniakiem) własne gry. Pytany o pracę marzeń odparł – być może na jego odpowiedź miała wpływ świeżo otrzymana zapłata – że chciałby zostać specjalistą ds. bezpieczeństwa w systemach informatycznych. Na swoim koncie ma już odnalezienie luk w kilku serwisach.

Instagram, którego właścicielem jest Facebook, prowadzi program nagradzający programistów wyszukujących i wskazujących luki w oprogramowaniu serwisu. To praktyka często stosowana przez przedsiębiorstwa – wypłacanie pieniędzy odkrywcom błędów zmniejsza ryzyko, że odnalezione luki zostaną użyte przez przestępców.

W 2015 roku Facebook wydał na nagrody 936 tys. dolarów, przekazane 210 hakerom. 102 odkryte przez nich błędy zostały uznane za bardzo poważne.

Serwis będzie musiał chronić nie tylko prywatne dane użytkowników, ale także ich pieniądze – Facebook zamierza umożliwić zarabianie na swojej platformie.

Nie wiadomo, czy zapłatę otrzymał odkrywca tajnej funkcji Instagrama i Facebooka, umożliwiającej oglądanie publikowanych serwisie zdjęć w wersji ASCII (wykonanej z liter, cyfr i innych znaków).

Co Wy robiliście mając 10 lat?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele