Pogoda
16.08.2016 15:37

10 najlepszych aut Clarksona z ostatnich 12 miesięcy

Brytyjski prezenter motoryzacyjny niewątpliwie odnajduje się w tym co robi, niczym ryba w wodzie. Do tego ma świetny gust, o czym świadczy świeżo przygotowana lista samochodów, którymi jeździł na przestrzeni ostatniego roku.

10 najlepszych aut Clarksona z ostatnich 12 miesięcy
foto: materiały prasowe

Zdaniem prezentera The Grand Tour, samochód powinien mieć to „coś”. Właśnie ten magiczny czynnik ma wprawiać kierowcę w szybsze bicie serca lub pozostałych uczestników ruchu drogowego w osłupienie. Wyjątkowe auta na tle pozostałych wyróżniają się np. przemyślanymi rozwiązaniami, oferowaną mocą lub stylistyką, dla której można byłoby zginąć, o czym wspomina Jeremy Clarkson:

"

Jeśli samochód nie sprawia, że jesteś podekscytowany ilekroć do niego wsiadasz, to jest tylko narzędziem. Może być fajnym narzędziem, jednak równie dobrze mógłbyś poruszać się autobusem. "

Brytyjski dziennikarz również zauważył, że coraz częściej różni producenci aut korzystają z bardzo podobnych komponentów, a czasem wręcz oferują bliźniacze modele, które wbrew pozorom, mocno różnią się od siebie:

"

Chodzi o to, że wszyscy ludzie składają się raczej z takich samych składników, jednak koniec końców możesz z nich mieć Nelsona Mandelę lub Adolfa Hitlera. "

Clarkson z racji wykonywanego zawodu, w ostatnich 12 miesiącach jeździł ogromną liczbą samochodów. Jednak spośród nich wszystkich, najbardziej do gustu przypadły mu te modele:

1. Mazda MX-5

mx-5

To auto jest jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów sportowych, co zawdzięcza niskiej cenie zakupu, łatwości w użytkowaniu i prowadzeniu. Zdaniem prezentera jazda nim, to jak gra w nagiego Twistera ze Scarlett Johansson i Cameron Diaz. Mocniejsza odmiana MX-5 o masie własnej 1075 kilogramów napędzana jest 2-litrowym silnikiem o mocy 160 KM i 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Od 0 do 100 km/h rozpędza się w 7,3 sekundy.

2. Alfa Romeo 4C

4c

Jeremy uważa, że to okropne auto. Mimo to, uwielbia je – ma wady i podąża własnymi ścieżkami, przez co wydaje się nader ludzkie. W subiektywnej ocenie Clarksona, 4C otrzymało pełną notę pięciu gwiazdek, jednak obiektywnie zasługuje jedynie na dwie. Alfa Romeo imponuje stosunkiem mocy do masy – ma tylko 240 KM z jednostki 1.7 TBi, a potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy. To możliwe przez wzgląd na fakt, że waży tylko 895 kilogramów!

3. Mercedes-AMG GT S

mercedes amg

To auto jest nowoczesną interpretacją samochodu typu muscle car. Taki Mustang stworzony przez Mercedesa. Jest narowisty, surowy i wymagający dla kierowcy. Pod długą maską ma jednostkę V8 o mocy 510 KM. Po wyłączeniu wszelkich systemów bezpieczeństwa, chętnie zamiata tyłem, przez co przy szybszej jeździe trzeba być gotowym na szybkie kontry, szczególnie na wyjściu z zakrętu.

4. Ford Focus RS

focus rs

Najmocniejsza, seryjnie produkowana odmiana Focusa nie bez powodów świetnie się sprzedaje. Inżynierowie Forda dopięli swego, tworząc bardzo zaawansowany pojazd. Wrażenie na brytyjskim dziennikarzu zrobił między innymi świetny napęd na obie osie, który sprawia, że Focus RS to tańszy odpowiednik Nissana GT-Ra, wszakże oferuje porównywalną dawkę emocji.

5. Ford Mustang 5.0 V8

mustang

421-konna ikona amerykańskiej motoryzacji kosztuje mniej, niż zapłaciłem za Golfa GTI – zdradził prezenter. Auto napędzane jest 5-litrowym silnikiem. Wprawiane w ruch są tylne koła. Od 0 do 100 km/h Mustang 5.0 V8 rozpędza się w 4,8 sekundy. W polskim salonie Forda, nowego Mustanga można kupić za 159 000 zł w słabszej odmianie z 2,3-litrową jednostką EcoBoost o mocy 317 KM. Mocniejszy wariant to wydatek od 180 000 zł.

Tagi: TOP BMW Alfa Mercedes Volvo Mazda Lamborghini Opel Ford Ferrari