Pogoda
05.07.2017 17:01

10 najlepszych samochodów prezydentów i najważniejszych oficjeli

Wizyta prezydentów lub polityków zawsze wiąże się z dużymi przygotowaniami. Warto jednak przyjrzeć się czym jeżdżą przywódcy państw na co dzień i w trakcie oficjalnych wizyt.

10 najlepszych samochodów prezydentów i najważniejszych oficjeli
foto: Bartosz Krupa/ East News

6 lipca 2017 roku na godzinę 9:25 rano zaplanowane jest oficjalne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Jednak przygotowania do tej wizyty trwają już od jakiegoś czasu. Secret Service zajmujący się ochroną najważniejszego polityka Stanów Zjednoczonych, sprawdziły każdy centymetr trasy przejazdu kolumny prezydenckiej z lotniska Chopina w Warszawie do hotelu gdzie odpocznie Trump.

Prezydent USA ma do dyspozycji od 12 do nawet 40 pojazdów specjalnie przetransportowanych wcześniej ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z nich jest opancerzoną limuzyną, która ma wytrzymać wybuch bomby, ostrzał z karabinu snajperskiego czy atak terrorystyczny. Pokaz wytrzymałości ujawnił kilka lat temu Jaguar, którego model XJ Sentinel wykorzystywany jest w transporcie premiera Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo nad głowami polityków będzie latał prezydencki śmigłowiec znany jako „Marine One”. Latający potwór w razie zagrożenia ma za zadanie ewakuować głowę państwa w bezpieczny obszar lub szybko przetransportować go w miejsce kolejnego spotkania.

Jaguar XJ Sentinel to nie jedyny samochód wykorzystywany w transporcie polityków i prezydentów. Przyjrzyjmy się innym pojazdom dbających o bezpieczeństwo podczas oficjalnych wizyt. 

Największe wrażenie zrobił na nas Bentley State Limousine, którym porusza się brytyjska królowa. Porównując Bentleya do BMW serii 7 Andrzeja Dudy, nasza flota rządowych samochodów wypada dość blado.

Który samochód jest najlepszy?

Aleksandra Kopka
Tagi: Andrzej Duda Bentley State Limousine BMW 7 BMW X5 AUDI A8 L Donald Trump