10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie

Romana Makówka
08.06.2018 14:29
10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

W listopadzie 2011 roku, w ramach misji Mars Science Laboratory, NASA wysłała na Marsa, łazika Curiosity, który wylądował w kraterze Gale’a 6 sierpnia 2012 roku o 5:32 UTC. Pojazd ma masę 899 kg i jest bogato wyposażonym samobieżnym laboratorium badawczym. Od tego czasu pojazd przesłał na ziemię niezliczoną ilość zdjęć i materiałów video. To właśnie dzięki niemu NASA dokonało kolejnego, epokowego, odkrycia.

Jak poinformowała wczoraj Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, łazik Curiosity odnalazł organiczną materię na Marsie. Bezzałogowy robot, który od sześciu lat eksploruje planetę zebrał ślady wody, która liczy sobie ok. 3 miliardów lat. W trakcie badania skał krateru Gale łazik pozyskał próbki, w których odkryto cząsteczki organiczne, w tym związki aromatyczne, alifatyczne czy tiofeny. Na Czerwonej Planecie odkryto również metan, który uwalniany jest ze zbiorników pod powierzchnią planety. To oficjalne doniesienia z ostatniej chwili, jednak od wielu lat zdjęcia przesyłane z Marsa zastanawiają a nawet szokują.

Lista dziwnych obiektów wypatrzonych na zdjęciach wysyłanych przez łazik Curiosity jest doprawdy imponująca. Być może są to relikty istniejącej kiedyś na Marsie cywilizacji? Co jeszcze znalazło się na zdjęciach z Curiostity?

1. Ptak znaleziony na Marsie

Zdjęcia przedstawiające ptaka lecącego na Marsie zostały wykonane na początku 2015 roku. Bezzałogowy robot przesłał materiał na którym widać wyraźnie... lecącego ptaka. Internauci dopatrzyli się w nich stworzenie do złudzenia przypominające ziemskiego orła. Oceńcie sami, czy mieli rację.

foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

2. Czaszka kosmitów z Marsa

Widoczny na fotografii przedmiot w dużym stopniu przypomina czaszkę, należąca do kosmity. Wyraźnie widać na nim oczodoły i małe usta, które mogą świadczyć o tym, że kosmita był mięsożercą.

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

3. Narzędzie na Marsie?

27 listopada 2014 roku, za pomocą zainstalowanej na łaziku Curiosity kamery Mastcam, zostało wykonane zdjęcie przedmiotu, który wyraźnie nie pasuje do reszty otoczenia. Jest to trójramienny przedmiot, który przypomina narzędzie lub fragment jakiejś większej konstrukcji.

foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

4. Budynek na powierzchni Marsa

16 września 2013 roku, Curiosity Rover, przesłał biało czarne ujęcie skał, wśród których widać tajemnicze budowle. Kolejny obraz z dnia 11 lutego 2017 pokazuje te same skały, ale tym razem w kolorze. Niestety na zdjęciu nie ma już „budynku”, który zniknął z obrazka. Czyżby NASA wyretuszowała to ujęcie, pozostawiając skały, ale bez tajemniczego obiektu?

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

5. Na Marsie są myszy?

Astronom amator, Joe White, na jednym z opublikowanych przez NASA zdjęć dojrzał coś, co do złudzenia przypomina skamieniałą mysz. Ocenę znaleziska pozostawimy naszym czytelnikom.

foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

6. Iguana rodem z czerwonej planety

Kolejne sławne zdjęcie wykonane przez „ciekawski” łazik zostało zrobione w 2013 roku. Przedstawia.. no właśnie, skamielinę iguany? Innego gada, zamieszkującego Czerwoną Planetę?

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

7. Kości Marsjan

Naukowcy z NASA, którzy opublikowali fotografię na swojej stronie podchodzą dość sceptycznie do tego, czy faktycznie widnieje na niej kość. Jednak całe rzesze ufologów twierdzą, że jest to jednoznaczny dowód na istnienie życia na Marsie.

foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

8. Palec kosmity z Marsa

Na zdjęciu zrobionym przez Curiosity w 2012 roku widać... zakończony paznokciem palec. Tak, dokładnie i wyraźnie. Mało tego, analizując skalę zdjęcia, rozmiarem przypomina ludzki fragment ręki.

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

9. Hełm Marsjanina

Zdjęcie fragmentu skał przypominających hełm, czy też element „munduru” kosmity obiegło cały świat. Do tej pory naukowcy i ufolodzy toczą spory o to, czym jest dziwny i oderwany od całości obiekt na fotografii.

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

10. Kula na Marsie

Kolejne zdjęcie, które wprawiło w osłupienie nie tylko ufologów. Wykonana 1 stycznia 2017 roku fotografia, przedstawia sferyczny obiekt o wyróżniającym się na tle gruntu kolorze. Kula wśród gruzu i kamieni o nieregularnych kształtach, więc mało prawdopodobne, żeby jej kształt był wynikiem erozji.

foto: kadr z You Tube Fot. foto: kadr z You Tube

11. Selfie z Marsa

Chociaż często podśmiewamy się z selfie, a i tak je robimy. Na świecie wykonywanych jest dziennie miliony fotek z ręki. Curiosity Rover nie chciał być gorszy, więc wykonał sobie autoportret.

foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Na zdjęciu wykonanym we wrześniu 2016 roku, widać pojazd w miejscu wiercenia „Quela” na malowniczym Murray Buttes w dolnej części Góry Sharp. Panorama została złożona z wielu zdjęć zrobionych przez kamerę MAHLI, umieszczoną na wysięgniku łazika.

Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.