10% escape roomów zamkniętych natychmiastowo po kontroli. Ponad 1000 nieprawidłowości

Michał Tomaszkiewicz
07.01.2019 15:11
escape room|undefined Fot. David Hofmann, CC BY 2.0

Po tragedii w koszalińskim escape roomie straż pożarna zaczęła kontrolować pokoje gier w całej Polsce. Natychmiast zamknięto niemal 10% z nich, w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju analizowane są przepisy, na podstawie których działają.

Według szacunków straży pożarnej, w całej Polsce funkcjonuje około 1100 escape roomów. Moda na nie pojawiła się kilka lat temu i utrzymuje się do dziś – możliwość sprawdzenia swoich umiejętności intelektualnych w zagadkach przygotowanych przez specjalistów daje większości graczy dużo satysfakcji.

4 stycznia 2019 w escape roomie w Koszalinie doszło do tragedii – pięć 15-letnich dziewczyn, które obchodziły urodziny jednej z nich, zmarło wskutek zatrucia tlenkiem węgla po wybuchu pożaru spowodowanego nieszczelnością instalacji gazowych.

Natychmiast rozpoczęto akcję sprawdzania, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w innych escape roomach.

Znane są już pierwsze wyniki inspekcji – i wyglądają przerażająco.

10% escape roomów zamkniętych po kontrolach straży pożarnej

Przeczytaj także

Po skontrolowaniu 325 escape roomów w Polsce 26 lokali natychmiast zamknięto. Łącznie naliczono się 1115 nieprawidłowości (średnio po 3 na każdy lokal), z których 406 związanych było z ewakuacją.

W wyniku kontroli wystawiono 33 mandaty. Liczna ta może znacznie się zwiększyć, jako że do skontrolowania pozostało jeszcze około 2/3 funkcjonujących w Polsce escape roomów.

Podczas konferencji prasowej, na której omówiono wyniki kontroli podkreślano, że służby ani rząd nie zaleca wstrzymania się z wizytami w escape roomach, sugeruje jednak „daleko posuniętą ostrożność, sprawdzenie opinii i wzmożoną czujność”.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.