100-latek stanie przed sądem. Mężczyzna był strażnikiem w obozie koncentracyjnym

03.08.2021 13:18
100-latek stanie przed sądem. Mężczyzna był strażnikiem w obozie koncentracyjnym Fot. Polaris/East News

Były strażnik w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen stanie przed sądem. Mężczyzna ma 100 lat

Oskarżony o współudział w morderstwie 3518 osób, były nazistowski strażnik SS w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen stanie przed sądem. Proces rozpocznie się w październiku.

100-letni były strażnik SS w obozie koncentracyjnym stanie przed sądem

Stulatek w latach 1942-1945 miał pracować jako strażnik obozu w Sachsenhausen. Mimo bardzo podeszłego wieku ostał uznany za zdolnego, by odpowiadać przed sądem. Wymiar sprawiedliwości w Neuruppin na podstawie niemieckich przepisów o prywatności utajnił jego nazwisko.

W październiku 2021 roku były strażnik obozu zagłady odpowie przed sądem za współudział w morderstwie 3500 osób. W latach 1942-1945 w obozie w Sachsenhausen uwięziono około 200 tys. osób, a 20 tys. zamordowano.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Sachsenhausen został założony z rozkazu Heinricha Himmlera, tuż po objęciu przez niego kierownictwa całego aparatu policyjnego III Rzeszy, w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga), około 30 km na północ od Berlina.

Funkcjonował do 22 kwietnia 1945. W KL Sachsenhausen prawie całą wojnę spędzili m.in. były premier Hiszpanii Francisco Largo Caballero, były kanclerz Austrii Kurt Schuschnigg oraz przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera. Więźniami tego obozu byli również Ślązacy – powstańcy śląscy sprzed wojny, osadzeni tam i zamordowani w okresie drugiej wojny światowej.

Źródło: Euronews, polsatnews.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.