11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania”

07.11.2019 10:30
globalne ocieplenie|undefined Fot. materiały prasowe Pixabay

Naukowcy mają moralny obowiązek ostrzegania ludzkości przed katastroficznymi zagrożeniami i mówienia, jak jest. Od tych słów zaczyna się podpisany przez ponad 11 000 badaczy alarm, w którym przedstawiane są nadchodzące skutki globalnego ocieplenia.

Jest jeszcze szansa, żeby uratować ludzkość, z każdym dniem bezczynności widmo katastrofy klimatycznej staje się coraz bardziej wyraźne. Jeśli się nie opamiętamy, czekają nas „cierpienia nie do opisania”. Dokładnie takie określenie znalazło się w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie „BioScience”.

Globalne ocieplenie już teraz daj nam przedsmak tego, czego można się spodziewać za kilkanaście lat. Mie chodzi tu nawet o to, że jest cichym zabójcą, doprowadzając według estymacji naukowców do kilku milionów śmierci w skali roku. Zmiany klimatyczne to dla dużej części ludzkości prawdziwy koniec świata, co widać po krwawym konflikcie w Syrii, którego zarzewiem była walka o dostęp do wody w spustoszonym suszą i gnębionym głodem kraju. Kryzys został wywołany przez globalne ocieplenie.

Przeczytaj także

11 000 naukowców zjednoczyło się, żeby oszczędzić podobnego losu całej planecie. Jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną powstrzymane, kraje znajdujące się w strefie umiarkowanej (takie jak Polska) będą przeżywać oblężenie przez miliony emigrantów uciekających z miejsc, w których z powodu wzrostu temperatury nie da się już żyć.

Globalne ocieplenie powinno być traktowane jako klęska żywiołowa, a odpowiednie działania trzeba podjąć już teraz. Gdy zaczniemy odczuwać negatywne skutki zmiany klimatu, będzie już za późno na ratunek.

Deklarujemy głośno i jednoznacznie, że planeta Ziemia przeżywa alarm klimatyczny. Żeby uratować przyszłość, musimy zmienić styl życia. Oznacza to konieczność wprowadzenia poważnych zmian w sposobie funkcjonowania społeczeństw na całym świecie, w szczególności jak wchodzimy w interakcje z naturalnym ekosystemem.

Czekają nas „cierpienia nie do opisania”. 11 000 naukowców ogłasza globalne ocieplenie klęską żywiołową

Jeśli chcemy uratować Ziemię i ludzkość jaką znamy, musimy zacząć działać natychmiast.

Kryzys klimatyczny jest już odczuwany i staje się groźniejszy szybciej, niż spodziewała się większość naukowców. Jest ostrzejszy, niż przewidywano, niszcząc ekosystemy i los ludzkości.

 Naukowcy przygotowali wytyczne, które dla wielu mogą okazać się niewygodne.

Żeby rozwiązać najbardziej palące problemy świata, należy:

  • zwiększyć efektywność energetyczną i ustanowić wysokie podatki węglowe, żeby wymusić odwrót od stosowania paliw kopalnych
  • ustabilizować światową populację, która obecnie zwiększa się o 200 000 ludzi dziennie
  • skończyć z dewastacją środowiska i odtworzyć zalesienie, żeby zwiększyć absorpcję dwutlenku węgla
  • zmienić dietę na roślinną i używać mniej wody
  • dokonać transformacji gospodarki, tak by najważniejsze nie było osiąganie wzrostu PKB

Naukowcy stwierdzili, że mają moralne zobowiązanie do intensyfikacji działań związanych z ratowaniem nas przed globalnym ociepleniem. Przez lata ograniczali się do publikowania badań na ten temat w czasopismach, teraz przyszedł czas na wyjście do ludzi i aktywne informowanie o zagrożeniach powodowanych przez zmiany klimatyczne obywateli oraz polityków.

Zobacz także: Naukowcy biją na alarm – przez globalne ocieplenie będziemy musieli pożegnać się z piwem 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.