Pogoda
01.04.2016 10:31

14 dni próbnego internetu u operatorów komórkowych

Działający w Polsce operatorzy komórkowi podpisali w Ministerstwie Cyfryzacji Memorandum, w którym deklarują udostępnianie użytkownikom próbnego okresu dostępu do internetu.

14 dni próbnego internetu u operatorów komórkowych
foto: materiały prasowe

Ustalono, że klient będzie miał 14 dni roboczych na zapoznanie się z jakością świadczonych w jego okolicy usług dostępu do internetu. Sposób realizacji tego założenia pozostaje w gestii operatora – mogą to być dwa tygodnie po podpisaniu umowy, w czasie których rozczarowany działaniem usługi użytkownik będzie mógł z niej zrezygnować zrezygnować, bądź też udostępnienie na maksymalnie 14 dni zestawu umożliwiającego dostęp do sieci – po upływie okresu testowego konsument podejmowałby decyzję o podpisaniu umowy lub o zwrocie urządzeń.

Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu, Orange, Playa, Plusa oraz T-Mobile zobowiązali się do oferowania co najmniej jednej oferty wypełniającej powyższe postanowienia. Usługa ma być także komunikowana na rynku – ten zapis zapobiegnie ukryciu możliwości testowania przez któregoś z sygnatariuszy Memorandum. Porozumienie zostało zawarte w Ministerstwie Cyfryzacji.

foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Kwestia jakości usługi mobilnego dostępu do internetu była badana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przygotował w lutym 2016 roku raport z pomiarów dokonywanych na terenie całej Polski. Możliwość sprawdzenia, jak dany operator sprawuje się w okolicach użytkownika zdecydowanie polepszy jego sytuację na rynku. W skrajnych przypadkach konsumenci po podpisaniu umowy dostępu do internetu przekonywali się, że usługa działa tak wolno, że w praktyce uniemożliwiało to korzystanie z niej.

Operatorzy zobowiązali się także do oferowania tanich zestawów prepaid z usługą transmisji danych – ma to być alternatywnym sposobem na zaznajomienie się z jakością dostępu do internetu w danej lokalizacji.

Ustalenia mają obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku, kiedy to w życie ma wejść rozporządzenie Parlamentu Europejskiego o roamingu i neutralności sieci. Przepisy miały wejść w życie 30 kwietnia, przewidziano jednak możliwość opóźnienia ich wprowadzenia.

Opcja opóźnienia przydała się, gdyż dopiero w sierpniu mają pojawić się wytyczne Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC), które służyć będą za podstawę wdrożenia przepisów.

Celem porozumienia sygnowanego jest umożliwienie użytkownikom dostępu do wiarygodnych, rzetelnych, porównywalnych, aktualnych i zrozumiałych dla przeciętnego konsumenta informacji o jakości publicznie świadczonych usług.

Konsumenci poszukujący stacjonarnego dostępu do internetu mogą sprawdzić dostępne dla każdego adresu w kraju opcje na przygotowanej przez UKE mapie usług telekomunikacyjnych.

Rozczarowaliście się kiedyś jakością mobilnego połączenia z internetem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet