Pogoda
04.12.2017 12:13

15 000 zł kary od UOKiK za kłamanie w opisie aukcji na Allegro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się aukcjom na Allegro i nałożył właśnie karę w wysokości 15 000 zł za zamieszczenie informacji, które nie były zgodne z prawdą.

15 000 zł  kary od UOKiK za kłamanie w opisie aukcji na Allegro

UOKiK prześwietlił ofertę przedsiębiorstwa sprzedającego na portalu aucyjnym podgrzewacze do butelek dla dzieci. W opisach niektórych produktów można było wyczytać, że zdobyły on nalepsze noty w teście przeprowadzonym przez magazyn „Baby”. Podczas weryfikacji tych danych wyszło na jaw, że takie czasopismo nie istnieje.

Po zwróceniu uwagi sprzedawca zmodyfikował opisy aukcji, usuwając tytuł wymyślonego magazynu, ale pozostawiając informację o zwycięstwie w teście.

Nie był to koniec przewin - na aukcjach publikowane było zapewnienie, że podgrzewacze i pojemniki były przebadane przez Sanepid zanim faktycznie doszło do tych czynności.

W ocenie UOKiK podawanie nieprawdziwych informacji w opisach aukcji jest nieuczciwą ofertą handlową - nie mające pokrycia w rzeczywistości zapewnienie sprzedawcy mogły skłonić do zakupu klientów, którzy mając podane inne dane mogliby zdecydować się na zakup gdzie indziej.

Urząd nie miał wątpliwości, że za takie postępowanie należy się kara:

"

Prezes UOKiK nałożył na troje wspólników Multi-Import kary finansowe za każdą z nieprawdziwych informacji - w sumie ponad 15 tys. zł. Okolicznością łagodzącą było to, że przedsiębiorcy zaprzestali rozpowszechniania kwestionowanych informacji przed rozstrzygnięciem sprawy. Spółka musi też zamieścić komunikat o decyzji urzędu na portalu Allegro. "

UOKiK przypomina, że niezależnie od miejsca, w którym nabywa się towar, konsument ma zawsze prawo do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji o towarach i usługach na każdym etapie sprzedaży, także w reklamie. Dotyczy to między innymi pochodzenia produktów, ich ilości, jakości, składników, daty produkcji, wyposażenia dodatkowego, wyników badań, zezwoleń, nagród, ryzyka czy ceny.

Spotkaliście kłamliwy opis aukcji na Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet