Pogoda
29.11.2017 16:34

15-latki wolą Facebooka od alkoholu

Ach, ta dzisiejsza młodzież – zamiast pić jak ich rodzice, wolą wychowywać się w trzeźwości przed ekranami komputerów.

15-latki wolą Facebooka od alkoholu
foto: materiały prasowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (nie zostało ono jeszcze opublikowane), 40% 15-latów jest abstynentami. To rekord.

W ciągu pięciu lat, jakie minęły od poprzedniego badania, liczba stroniących od alkoholu z tej grupy wiekowej wzrosła dwukrotnie, o 18 punktów procentowych. Naukowcy są zdania, że w kolejnych latach zjawisko będzie się nasilało.

Twarde „nie” powiedziało alkoholowi 44% chłopców i 37% dziewczyn mających 15 lat. To wzrost odpowiednio o 18 i 17 punktów procentowych w porównaniu do analizy przeprowadzonej w 2012 roku.

To jeszcze nie koniec rewelacji – nawet młodzież, która nie stroni od picia, robi to zdecydowanie rzadziej niż poprzednie pokolenia. 15-latkowie pytani o to, czy spożywali alkohol w ciągu ostatniego miesiąca odpowiadali twierdzącą w 43% przypadków, analogiczne badanie przeprowadzone w 2016 wykazało, że styczność z alkoholem w takim przedziale czasowym miało 28% nastolatków.

Odwrót od alkoholu widziany jest szczególnie wyraźnie w Warszawie, na mniejszą skalę występuje jednak także na terenie całej Polski. Pokazują to badania przeprowadzone na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wyszło z nich, że w skali kraju wśród 15-latków można znaleźć około 16% abstynentów – przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi płciami są minimalne.

Co odciąga młodzież od kieliszków? Internet i media społecznościowe. Zamiast spotkać się ze znajomymi na imprezie i wystawiać się na pokuszenie, młodzież woli spędzać czas na Facebooku i innych portalach i po prostu… nie ma okazji do picia.

Z badań wynika, że średni czas spędzany w internecie podwoił się od 2004 roku. Rodzi to obawy, o których do tej pory można było poczytać głównie na kartach powieści Science Fiction – brak społecznych interakcji w prawdziwym życiu może mieć poważne następstwa zarówno dla jednostek, jak i całego społeczeństwa.

A wy co wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele