15-letni "Boży influencer" beatyfikowany w Asyżu. To pierwszy patron internetu i millenialsów

Romana Makówka
12.10.2020 11:11
15-letni Fot. AP/Associated Press/East News

10 października 2020 bazylice św. Franciszka w Asyżu odbyła się beatyfikacja zmarłego w 2006 roku Carlo Acutisa. Chłopiec jest pierwszym patronem pokolenia millenialsów. Błogosławiony Carlo Acutisa był uznawany za geniusza, który uważał internet za narzędzie szerzenia wiary.

Beatyfikacja odbyła się przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego w obecności jego rodziny. We mszy uczestniczyło około trzech tysięcy osób, zgromadzonych wokół Bazyliki.

Carlo Acutisa: "Boży influencer"

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice mieszkali z powodów zawodowych. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 12 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej.

Carlo projektował strony internetowe o tematyce religijnej. Pisał na nich o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał "autostradą do nieba". Uczył się grać na saksofonie. Był wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią (zmarł 12 października 2006 w Monzie) dowiedział się, że choruje na białaczkę. Choroba u niego miała ostry przebieg i rozwinęła się bardzo szybko. Tuż przed śmiercią ofiarował swoje życie za papieża i Kościół. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w Asyżu.

Najsłynniejszym mottem Carlo Acutisa było zdanie "Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie".

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem, otwierając drogę do beatyfikacji, która właśnie nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu. Wspomnienie liturgiczne Carlo Acutisa obchodzone jest 12 października.

Włoskie media okrzyknęły go "Bożym influencerem" oraz "błogosławionym w bluzie i dżinsach". Zaznaczają również, że duży wpływ na jego głęboką religijność miała pochodząca z Polski niania.

Zobacz również: Przepowiednia Piusa X: Czy Franciszek będzie ostatnim papieżem?

Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.