Pogoda
12.10.2020 11:11

15-letni "Boży influencer" beatyfikowany w Asyżu. To pierwszy patron internetu i millenialsów

10 października 2020 bazylice św. Franciszka w Asyżu odbyła się beatyfikacja zmarłego w 2006 roku Carlo Acutisa. Chłopiec jest pierwszym patronem pokolenia millenialsów. Błogosławiony Carlo Acutisa był uznawany za geniusza, który uważał internet za narzędzie szerzenia wiary.

15-letni "Boży influencer" beatyfikowany w Asyżu. To pierwszy patron internetu i millenialsów
foto: AP/Associated Press/East News

Beatyfikacja odbyła się przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego w obecności jego rodziny. We mszy uczestniczyło około trzech tysięcy osób, zgromadzonych wokół Bazyliki.

Carlo Acutisa: "Boży influencer"

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice mieszkali z powodów zawodowych. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 12 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej.

Carlo projektował strony internetowe o tematyce religijnej. Pisał na nich o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał "autostradą do nieba". Uczył się grać na saksofonie. Był wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią (zmarł 12 października 2006 w Monzie) dowiedział się, że choruje na białaczkę. Choroba u niego miała ostry przebieg i rozwinęła się bardzo szybko. Tuż przed śmiercią ofiarował swoje życie za papieża i Kościół. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w Asyżu.

Najsłynniejszym mottem Carlo Acutisa było zdanie "Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie".

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem, otwierając drogę do beatyfikacji, która właśnie nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu. Wspomnienie liturgiczne Carlo Acutisa obchodzone jest 12 października.

Włoskie media okrzyknęły go "Bożym influencerem" oraz "błogosławionym w bluzie i dżinsach". Zaznaczają również, że duży wpływ na jego głęboką religijność miała pochodząca z Polski niania.

Zobacz również: Przepowiednia Piusa X: Czy Franciszek będzie ostatnim papieżem?

Romana Makówka
Tagi: Ciekawostki