15 strasznych gier na Halloween

Maciej Daszuta
31.10.2016 16:42
15 strasznych gier na Halloween Fot. materiały prasowe + Hrabia pejnta

Poniższe tytuły mocno podnoszą ciśnienie i wzmagają poczucie niepokoju. Jeśli lubicie testować wytrzymałość swoich nerwów w nierównych potyczkach z duchami, zombie, zmutowanymi dziwolągami czy demonami z piekła rodem - te propozycje będą dla Was idealne.

Od wieków strach ludzi wzbudzały mroczne historie opowiadane po zmierzchu przy ognisku czy zjawy z bajań. Tak samo przerażały zamieszkujące inne światy demony, jak i mściwi bogowie. Nie mniejszy wpływ na poczucie bezpieczeństwa w ludzkich osadach mieli seryjni mordercy. Strach emocjonuje nas od zawsze, a mając świadomość, że nic złego nam nie grozi, chętnie sięgamy po filmowe horrory czy makabryczne powieści z dreszczykiem.

Jeszcze łatwiej odczuć niepokój kierując bohaterem, który przeżywa właśnie swój najgorszy koszmar, dlatego przedstawiamy 15 strasznych gier.

Horror w grach może wywoływać pełne spektrum emocji - od obrzydzenia i paniki po pełznący ból egzystencjalnego przerażenia. Tytuły, jakie trafiły na poniższą listę z pewnością nie pozwolą na spokojny sen, a czasem przyprawią nawet o ból głowy. Spakujcie więc latarkę i zabierzcie bieliznę na zmianę. Zatrzaśnijcie drzwi, zgaście światła i podkręćcie głośność. Przygotujcie się na solidną dawkę podnoszącego ciśnienie, znakomitego horroru.

Najstarszą i najsilniejszą ludzką emocją jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym. - Howard Phillips Lovecraft

Howard Philips Lovecraft

W starych dobrych czasach horror miał inną, bardziej kanciastą formę. Oparty na pracach Edgara Allana Poe oraz H.P. Lovecrafta, Alone in the Dark z 1992 roku dawał graczowi kontrolę nad prywatnym detektywem Edwardem Carnby lub Emily Hartwood, mieszkanką Luizjany. W obu przypadkach należało rozwikłać zagadkę samobójstwa Jeremy’ego Hartwooda, co prędko przekształcało się w desperacką walkę przeciwko mrocznym duchom i bezlitosnym potworom.

Niestety, gra dziś już nie straszy, czemu trudno się dziwić:

15 scary ALONE IN THE DARK Fot. foto: materiały prasowe

Upodobanie twórców do znanych motywów z literackich pierwowzorów, połączone z rewolucyjną wtedy technologią 3D powołały po raz pierwszy do życia najgorsze z koszmarów graczy. Niezliczone próby pokonania przeciwników w grze kończyły się wieloma nieprzespanymi nocami spędzonymi przy tej klasycznej produkcji. Od tamtego czasu powstało jednak wiele znacznie straszniejszych tytułów.

Trzymając się zasady, że wybieramy najwyżej po jednej grze z każdej serii przypominamy w poniższej galerii te, które zmrożą wam krew w żyłach, a nawet przestraszą aż do szpiku kości:

To były produkcje, które spowodują, że będziecie spali przy włączonym świetle. Pamiętajcie też, że w ciemnym jak kosmiczna próżnia mieszkaniu nikt nie usłyszy waszego krzyku.

Jest wiele innych tytułów, które można by przytoczyć, choćby Dooma 3, który jako reboot klasycznej gry z 1993 roku powraca na Marsa i podtrzymuje szlachetne idee walki z demonami dodając do rozgrywki element słabo doświetlonego otoczenia. Przez to gracz jest często zmuszony oświetlać sobie drogę latarką, która nie pozwala z kolei na jednoczesne strzelanie. Taki element gameplay'u przynosi efekty - mrok spowijający lokacje powoduje, że starcia z piekielnymi pomiotami są bardziej intensywne, natomiast walka w zwarciu z demonami i zamienionymi w zombie ludźmi zapewnia coś pomiędzy wyzwaniem a katharsis.

To inne doświadczenie niż pozostałe gry na liście, jednak Doom 3 potrafi przestraszyć. Umiejętne połączenie elementów strzelanki i horroru zobaczymy też w F.E.A.R., a także klasycznym Blood, gdzie twórcy nie ukrywają inspiracji „Armią ciemności”, wkładając w usta bohatera słowa Asha z trzeciej części serii „Evil Dead”. Inne warte uwagi gry to przewrotny, rozbudowany, potwornie zbugowany i cholernie klimatyczny Vampire: The Masquerade Bloodlines, w którym po wejściu do wampirzego klubu usłyszymy przebojowe „Cain” Tiamatu, a także oparta na mrocznych dziełach Lovecrafta gra Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth. Z gier starszej daty warto też wspomnieć o Sanitarium, Phantasmagorii czy Ill Blood.

A Was jakie komputerowe horrory przerażają najbardziej?

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.