16-latek sprzedawał uran w sieci. Jest zwykłym pasjonatem chemii

Marcin Czajkowski
12.04.2019 17:00
16-latek sprzedawał uran w sieci. Jest zwykłym pasjonatem chemii Fot. pixabay.com/CC0

Do zbudowania bomby atomowej potrzeba niewielkiej ilości uranu. Ten, był pozyskiwany za pomocą domowej aparatury przez 16-letniego amatora chemii i później sprzedawany w sieci.

16-letni Japończyk jest podejrzanym w śledztwie na temat sprzedawców uranu. Młody chemik szukał kupców na uran własnej produkcji w Internecie, jednak władze twierdzą, że nie jest terrorystą, a zwykłym pasjonatem chemii. Co więcej, 16-latek nie tylko uzyskiwał niezwykle wysokiej jakości uran (według jego zapewnień, 99.9% czystości), ale też rafinował go do postaci yellowcake. Jest to pierwszy krok do stworzenia, na przykład, bomby atomowej.

Przeczytaj także

Japończyk jest zwykłym pasjonatem chemii

Jak donosi agencja Kyodo, 16-latek był wcześniej zatrzymany za podobne przewinienie. Uzyskał metodami domowymi 2.4 grama wybuchowego pentrytu. Substancja jest w Japonii zakazana, podobnie jak inne pochodne prochu strzelniczego.

W styczniu 2019 roku Japończyk został zatrzymany na przesłuchanie w sprawie sprzedaży uranu w sieci. Po tych czynnościach został aresztowany. Śledczy nie ujawnili, czy młody chemik kupował rudę uranu w Japonii, czy też poza jej granicami. Taki produkt rafinował później do postaci yellowcake, z którego można zrobić paliwo rakietowe, lub broń atomową. Lance Gatling z firmy Gatling Associates zajmującej się tego typu bronią mówi:

On nie jest terrorystą. Nie uwerzylibyście, co pasjonaci chemii są w stanie zrobić.. Jest co najmniej kilkudziesięciu gości, którzy próbowali wyekstraktować gaz sarin (500 razy bardziej zabójczy niż cyjanek potasu - przyp.red.) w swoich łazienkach.

Gatling dodaje też, że najprawdopodobniej chodziło o zwykłe wyzwanie. Rafinowanie uranu do postaci yellowcake jest niezwykle trudne, tym bardziej domowymi sposobami. Radioaktywność tak uzyskanego materiału jest niezwykle niska - wzrasta dopiero po wzbogaceniu go o inne związki chemiczne.

Przeczytaj także

Japoński rząd jest jednak nieugięty w tej kwestii. W lutym 2019 roku masowo usuwał aukcje z radioaktywnymi materiałami z Internetu i szukał sprzedających.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.