16-latek wrzucił do sieci herb miasta z tęczą. Sąd zajmuje się sprawą znieważenia symbolu państwowego

14 lutego 2020 roku 16-latek zamieścił na Facebooku przeróbkę herbu Jordanowa. Znalazła się na nim tęcza, co nie spodobało się włodarzom miasta, które przyjęło właśnie deklarację o sprzeciwie „ideologii LGBT”.
Orientacja seksualna i jej wpływ na tradycyjne polskie wartości stała się tematem ożywionych dyskusji w wielu miejscowościach w Polsce. Samorządu przyjmują uchwały, nazywane chwytliwie „strefami wolnymi od LGBT”, w których wyrażają sprzeciw szerzeniu „ideologii LGBT” jako wywołującej destrukcję polskiego społeczeństwa.
Przed wjazdami do miejscowości, które zdecydowały się zadeklarować niechęć do „ideologii LGBT”, zaczęły pojawiać się tabliczki ostrzegające osoby o odmiennej od heteroseksualnej orientacji. Jak się okazało, była to prowokacja artystyczna jednego z aktywistów.
Protesty przeciwko uchwałom pojawiały się także w sieci. 16-letni Janek na wieść o przyjęciu przez Jordanów uchwały „w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” przerobił w programie graficznym herb miejscowości, dodając do niego tęczę.
Po zgłoszeniu sprawy przez burmistrza miasta sprawą znieważenia symboli państwowych zajął się sąd.
Tęcza w herbie znieważeniem symboli państwowych. Sprawą 16-letniego grafika zajmuje się sąd
W odpowiedzi na oskarżenia nastolatek przyznał, że przeróbka powstała jako bezpośrednia reakcja na uchwałę przyjętą przez Jordanów.
Chciałem pokazać, że warto kochać się bez uprzedzeń i wzajemnie szanować.
Rozpatrzeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej, która ze względu na niepełnoletność podejrzewanego o naruszenie art. 137. kodeksu karnego postanowiła przekazać materiały do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, Wydziału Rodzinny i Nieletnich.
To on zdecyduje czy i ewentualnie jaka kara spotka nastolatka. W 2018 roku prokuratura nie doszukała się przestępstwa w grafikach orła na tle tęczy.
Zobacz także: Strefy wolne od nienawiści odpowiedzią na strefy wolne od LGBT. Nowa akcja samorządów
Oceń artykuł