16-latek wrzucił do sieci herb miasta z tęczą. Sąd zajmuje się sprawą znieważenia symbolu państwowego

04.03.2020 16:00
16-latek wrzucił do sieci herb miasta z tęczą. Sąd zajmuje się sprawą znieważenia symbolu państwowego Fot. Shutterstock

14 lutego 2020 roku 16-latek zamieścił na Facebooku przeróbkę herbu Jordanowa. Znalazła się na nim tęcza, co nie spodobało się włodarzom miasta, które przyjęło właśnie deklarację o sprzeciwie „ideologii LGBT”.

Orientacja seksualna i jej wpływ na tradycyjne polskie wartości stała się tematem ożywionych dyskusji w wielu miejscowościach w Polsce. Samorządu przyjmują uchwały, nazywane chwytliwie „strefami wolnymi od LGBT”, w których wyrażają sprzeciw szerzeniu „ideologii LGBT” jako wywołującej destrukcję polskiego społeczeństwa.

Przed wjazdami do miejscowości, które zdecydowały się zadeklarować niechęć do „ideologii LGBT”, zaczęły pojawiać się tabliczki ostrzegające osoby o odmiennej od heteroseksualnej orientacji. Jak się okazało, była to prowokacja artystyczna jednego z aktywistów.

Przeczytaj także

Protesty przeciwko uchwałom pojawiały się także w sieci. 16-letni Janek na wieść o przyjęciu przez Jordanów uchwały „w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” przerobił w programie graficznym herb miejscowości, dodając do niego tęczę.

Po zgłoszeniu sprawy przez burmistrza miasta sprawą znieważenia symboli państwowych zajął się sąd.

Tęcza w herbie znieważeniem symboli państwowych. Sprawą 16-letniego grafika zajmuje się sąd

W odpowiedzi na oskarżenia nastolatek przyznał, że przeróbka powstała jako bezpośrednia reakcja na uchwałę przyjętą przez Jordanów.

Chciałem pokazać, że warto kochać się bez uprzedzeń i wzajemnie szanować.

Rozpatrzeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej, która ze względu na niepełnoletność podejrzewanego o naruszenie art. 137. kodeksu karnego postanowiła przekazać materiały do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, Wydziału Rodzinny i Nieletnich.

To on zdecyduje czy i ewentualnie jaka kara spotka nastolatka. W 2018 roku prokuratura nie doszukała się przestępstwa w grafikach orła na tle tęczy.

Zobacz także: Strefy wolne od nienawiści odpowiedzią na strefy wolne od LGBT. Nowa akcja samorządów 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.