Pogoda
20.05.2019 12:47

19-latka zmarła po 2 latach stosowania diety polskiej youtuberki

Nastolatka przez 5 lat zmagała się z zaburzeniami odżywiania – przez dwa ostatnie lata życia stosowała się do porad dietetycznych promowanych przez polską youtuberkę. Przy wzroście 175 cm ważyła 38 kilogramów – mimo pomocy medycznej, nie udało się jej uratować.

cmentarz
foto: materiały prasowe

19-latka na krótko przed śmiercią otworzyła się na pomoc z zewnątrz – napisała między innymi przejmującą wiadomość do youtubera walczącego ze szkodliwymi i niebezpiecznymi informacjami rozpowszechnianymi przez kobietę doradzającą oglądającym przejście na frutariaznim, czyli odżywianie się się tylko owocami.

"

Dziś jestem wrakiem człowieka. To nieprawda, co mówi Bartek i Aga, że na frutarianizmie można żyć normalnie. Nie można, nie można myśleć, funkcjonować, uprawiać sportu… nie można nic, bo.. nie ma się na nic siły. Po 2 latach stosowania tej diety mam źle pracujące nerki i problemy z odpornością. Mam też kłopoty z krążeniem, Dziś wiem, że ta dieta jest 100 razy gorsza, niż wegetariańska. Zapłaciłam bardzo wysoką cenę za tę próbę. Mogło być dużo gorzej. W trakcie dochodzenia do zdrowia musiałam przechodzić co 3 dni dializy, bo nerki nie chciały prawidłowo funkcjonować. "

O otrzymaniu wiadomości o takiej treści youtuber Keksu poinformował 3 maja 2019 roku. Zaledwie kilkanaście dni później miał dla swoich widzów smutną wiadomość – Marcelina, autorka wiadomości, zmarła z 13 maja 2019 roku.

Naukowcy przyjrzeli się wpływowym influencerom. Prawie wszyscy wypisywali szkodliwe dla zdrowia bzdury
Naukowcy przyjrzeli się wpływowym influencerom. Prawie wszyscy wypisywali szkodliwe dla zdrowia bzdury
Przeczytaj także Naukowcy przyjrzeli się wpływowym influencerom. Prawie wszyscy wypisywali szkodliwe dla zdrowia bzdury

Nastolatka zmarła po stosowaniu przez dwa lata diety zalecanej przez polską youtuberkę

Informację o śmierci nastolatki przekazała jej matka. Zaznaczyła przy tym, że nie wini za nią tylko i wyłącznie youtuberki, jako że Marcelina miała problemy z zaburzeniami odżywiania od lat.

"

Wiem, że córka miała zaburzenia odżywiania zanim jeszcze Aga założyła kanał Ale ja nigdy nie napisałam, że Aga jest winna tym zaburzeniom, tylko cały czas twierdziłam i twierdzę, że przyczyną pogłębiania się zaburzeń Marceliny jest ideologia, którą ona głosu, sposób przekazy jaki zawarty jest w jej filmach i to, że podtrzymuje w nastolatkach w korespondencji prywatnej i nie tylko tym, ich chęci do głodówek, oczyszczania się, przechodzenia na diety owocowe. Wręcz je do tego zachęca twierdząc, że można tak robić jak ona i nic złego się nie stanie. Tak niestety było w przypadku Marceliny. Ona nie nazywa tego dietą tylko stylem życia i to jest przerażające. I stało się… "

Matka nastolatki chce, żeby los jej córki stał się przestrogą dla innych dziewczyn poszukujących w sieci impulsów do stosowania głodówek i poddawaniu się zaburzeniom żywieniowym.

Zobacz także: >> Tylko 4% internautów wierzy w treści publikowane przez influencerów <<

Autorka kanału, z którego Marcelina czerpała inspirację, Aga in America, nie odniosła się oficjalnie do śmierci fanki.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet