Pogoda
30.03.2020 15:29

200 000 ofiar koronawirusa w USA. Stany przegrywają walkę z epidemią

Miliony Amerykanów zarażą się COVID-19, 100-200 tys. z nich umrze. To najnowsze przewidywania dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Stanach.

Donald Trump i dr Anthony Fuci
foto: Drew Angerer/Getty AFP/East News

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci nie ma złudzeń: Stany nie są przygotowane do walki z epidemią i COVID-19 zbierze w USA ogromne śmiertelnie żniwo.

Już teraz w Stanach jest więcej potwierdzonych przypadków infekcji COVID-19, niż stwierdzono w Chinach. W USA jest już ponad 140 000 zdiagnozowanych chorych, a mocarstwo znajduje się dopiero we wczesnej fazie przyrostu przypadków. Państwo Środka odnotowuje sukcesywny spadek zachorować i spadło na czwarte miejsce: drugie zajęły Włochy z niemal 100 000 chorych, trzecie ma Hiszpania z 85 000 potwierdzonych infekcji (dane z 30 marca 2020).

naukowiec z mikroskopem bada koronawirusa
naukowiec z mikroskopem bada koronawirusa
Przeczytaj także Polski naukowiec ostrzegał przed koronawirusem w 2015 roku. „Duże zagrożenie epidemiczne dla świata” [WIDEO]

Dr Anthony Fauci poinformował o szacunkach podczas wystąpienia w telewizji CNN. Immunolog dodał, że sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia i podane przez niego dane mogą się drastycznie zmienić. Zarówno na lepsze, jak i gorsze.

Miliony chorych, 200 000 ofiar. Prognoza przebiegu epidemii COVID-19 w USA

W USA z powodu COVID-19 zmarło już ponad 2 500 osób (30 marca 2020), a sytuacja pogarsza się właściwie z dnia na dzień. Szpitale nie są gotowe na przyjęcie rosnącej lawinowo liczby chorych, widoczne są także braki sprzętowe. Pielęgniarki w Nowym Yorku jako strojów do ochrony personalnej używają plastikowych worków na śmieci.

Fauci jest doradcą Donalda Trumpa i od niego zależy w dużej mierze, jak wyglądać będzie spóźniona reakcja USA na koronawirusa SARS-CoV-2. Na jego wniosek prezydent przedłużył do końca kwietnia 2020 nakaz pozostawania w domach.

Posłuchaj podcastu

Najpoważniej wygląda sytuacja w Nowym Yorku, pojawiały się już nawet głosy o potrzebie otoczenia miasta kordonem sanitarnym. Z powodu ogromnej liczby chorych w Cetral Parku tworzony jest szpital polowy.

Zobacz także: Minister zdrowia Łukasz Szumowski: dziesiątki tysięcy chorych i setki zgonów, jeśli będziecie wychodzić z domu 

Jak poważnie traktujecie zagrożenie COVID-19?

Tagi: Newsy koronawirus