Pogoda
20.02.2017 10:41

200 elektrycznych aut w carsharingu we Wrocławiu

Z hybryd słynie Toyota, a z aut elektrycznych – Tesla i Nissan. Przy czym to ten drugi producent został wybrany przez firmę Enigma (operatora systemu) na dostawcę pojazdów miejskiego systemu carsharingu we Wrocławiu.

200 elektrycznych aut w carsharingu we Wrocławiu
foto: materiały prasowe

Docelowo w ramach realizowanego projektu do użytku mieszkańców oddanych zostanie 200 w pełni elektrycznych Nissanów – 10 dostawczych e-NV200 i 190 osobowych Leafów. Ten ostatni model może pochwalić się tytułem prestiżowego konkursu World Car of The Year przyznanego przez jury w 2011 roku. Komisja określiła Nissana autem, które „otwiera drzwi do elektrycznego świata”.

Zdaniem producenta, atutami tzw. „Liścia” są łatwa obsługa, dobre wyciszenie, wysoki komfort, brak wibracji, duży zasięg oraz niskie koszty eksploatacji. Z kolei dostawczy e-NV200 oferuje zasięg do 170 kilometrów. Przy raczej kompaktowych wymiarach zewnętrznych, auto oferuje aż 770 kilogramami oraz przestrzeń pozwalającą na przewiezienie dwóch europalet. Auto dostępne jest również w wersji 5- i 7-osobowej.

Żeby dodatkowo zachęcić mieszkańców Wrocławia, osoby prowadzące wypożyczone samochody elektryczne będą mogły korzystać z buspasów, a także na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum miasta. Według wstępnych wyliczeń średni koszt przejazdu ma wynosić około 1 zł za minutę. Wynajmujący nie będą ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z parkingiem, ubezpieczeniem, ani tym bardziej opłatą za paliwo. Każdy z samochodów ma być wyposażony w system monitorowania.

Osoby korzystające z usług firmy Enigma będą mogły wypożyczyć i zwrócić auta w dowolnych punktach na terenie miasta przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wystarczy za pośrednictwem strony internetowej lub telefonu dokonać rezerwacji, sprawdzając dostępność poszczególnych pojazdów w czasie rzeczywistym na terenie miasta. Warto również zauważyć, że wspomniane samochody będą mogły wjechać tam, gdzie „zwykłe” auta mają zakaz.

Istotne jest także to, że dzięki takim działaniom ludzie będą mogli przekonać się na własnej skórze jakie są korzyści z posiadania auta elektrycznego. Dodatkowo, to rozwiązanie może przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, a także zmniejszenia korków. Co ciekawe, usługa carsharingowa jest dostępna także na terenie Krakowa, jednak tam do użytku oddane zostały pojazdy napędzane silnikami spalinowymi.

Co ciekawe, Wrocław w lutym 2017 roku osiągnął taki poziom zanieczyszczenia, który pozwolił mu zająć niechlubne pierwsze miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, zostawiając w tyle Pekin, Katowice i Poznań.

Jesteście gotowi, by korzystać z usług carsharingu?

Tagi: News