Pogoda
20.08.2020 14:15

25% maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości. Szef CKE: „będzie jawna pula pytań”

CKE będzie podawać część pytań maturalnych przed egzaminem. Taką zapowiedź usłyszeliśmy z ust Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

matura 2020
foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Matury 2020 były wyjątkowe z wielu względów. Epidemia COVID-19 sparaliżowała szkoły, które musiały przejść na system zdalnego nauczania. Jak się okazało, nie wszyscy uczniowie czuli się w nim wystarczająco zmotywowani do uczenia się.

Dodatkowym problemem był termin egzaminu dojrzałości, który z powodu zagrożenia koronawirusem musiał zostać przesunięty o ponad miesiąc. Przez długi czas nie wiadomo było nawet, na jakich warunkach będzie się odbywać.

matura
matura
Przeczytaj także Próbne egzaminy ósmoklasisty i próbne matury odbędą się przez internet

Gdy maturę 2020 udało się w końcu przeprowadzić, okazało się że jej wyniki znacznie odstają od osiągnięć uczniów z minionych lat. Egzamin dojrzałości zdało bowiem tylko 74% podchodzących. CKE widzi problem i zamierza zreformować system, ujawniając część pytań, jakie padną na maturze z języka polskiego.

Matura z jawną pulą pytań. Reforma Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Wyniki matury 2020 mogą się jeszcze poprawić. 17% osób nie zdało jednego przedmiotu i będą mogły podejść do poprawki we wrześniu. Dla 9% w tym roku nie ma już jednak szansy.

W przyszłych latach może być im znacznie łatwiej uporać się z egzaminem z języka polskiego. W wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej" dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapowiedział bowiem, że uczniowie będą znać część pytań, jakie zostaną im zadane.

"

Dużo będzie zmian szczególnie w języku polskim, m.in. będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe. "

Maturzystom nie pomogły w 2020 roku nawet przecieki pytań, która bada prokuratura. Arkusze zadań trafiły do sieci na kilka godzin przed rozpoczęciem egzaminu.

Zobacz także: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przecieków maturalnych. Egzamin do powtórki? 

Co myślicie o jawnych pytaniach maturalnych?