Pogoda
26.09.2016 09:25

27% polskich firm pokonanych przez hakerów

Biznes nie jest dostatecznie przygotowany na niebezpieczeństwa czyhające w internecie – alarmują specjaliści. W ciągu 6 miesięcy 2016 roku ofiarami ataków hakerów padła ponad 1/4 wszystkich polskich przedsiębiorstw.

27% polskich firm pokonanych przez hakerów
foto: Colin, CC BY-SA 4.0

Jako atak rozumiane było przedostanie się na komputery firmowe złośliwego oprogramowania, uzyskanie przez nieuprawnione osoby dostępy do danych firmowych i wycieki danych.

Badanie zostało przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie Intela. Wynika z niego, że skuteczny atak przeprowadzono w ciągu połowy 2016 roku na 27% polskich firm. 22% przedsiębiorstw przyznało się do odnotowania od 1 do 3 ataków, 5% znalazło się na celowniku internetowych przestępców częściej niż 3 razy.

Lepsze niż Polacy zabezpieczenia stosują Rumuni (skuteczne ataki przeprowadzono w analogicznym okresie na 18% przedsiębiorstw w danym kraju), za naszymi plecami znalazły się Węgry (z 29% firm spenetrowanymi przez hakerów) i Czechy (tutaj niedostateczną troską o bezpieczeństwo wykazało się 36% przedsiębiorstw).

Jak podkreślają twórcy badania, cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody ataków, często sprytnie powiązane z aktualnymi wydarzeniami w kraju. Ostrzegaliśmy między innymi o oszustach podszywających się pod urząd skarbowy i wysyłających powiadomienie o wykryciu nieprawidłowości w deklaracjach podatkowych czy informujących o wszczęciu kontroli w firmie.

Szczegółowe zarzuty i terminy miały być udostępnione w załączonym pliku – jego otwarcie jednak skutkowało zainstalowaniem wirusa.

Informowaliśmy także o spektakularnych włamaniach na serwery dużych polskich firm. Hakerom udało się między innymi wykraść dane osobowe klientów (także potencjalnych) Netii, a doniesienia z końca września 2016 roku mówią o potencjalnie najpoważniejszym naruszeniu bezpieczeństwa internautów w historii.

Hakerzy, którzy uzyskali dostęp do serwerów Gemiusa mogli zmodyfikować pliki służące do monitorowania odwiedzin internautów na największych polskich portalach w taki sposób, żeby z ich pomocą instalować złośliwe oprogramowanie. Zaatakowana firma złożyła doniesienie do prokuratury.

Równie ważny jak bronienie się przed atakami jest sposób, w jaki reaguje się po ich stwierdzeniu. W Polsce scenariusz awaryjny na wypadek cyberataku ma tylko 60% dużych przedsiębiorstw.

A w Waszych firmach dba się o cyberbezpieczeństwo?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele