4 etapy odmrażania gospodarki. Kiedy i w jakiej kolejności uchylane będą obostrzenia?
17.04.2020 10:51
4 etapy odmrażania gospodarki. Kiedy i w jakiej kolejności uchylane będą obostrzenia? Fot. Jakub Kaminski/East News

20 kwietnia 2020 rząd zainicjuje pierwszy etap wdrażania nowej rzeczywistości gospodarczej, zdejmując część ograniczeń nałożonych w związku z epidemią COVID-19. Plan odmrażania gospodarki i przywracania działania sklepów i szkół podzielono na 4 etapy. W jakiej kolejności będą realizowane?

20 kwietnia 2020 rząd zainicjuje pierwszy etap wdrażania nowej rzeczywistości gospodarczej, zdejmując część ograniczeń nałożonych w związku z epidemią COVID-19. Plan odmrażania gospodarki i przywracania działania sklepów i szkół podzielono na 4 etapy. W jakiej kolejności będą realizowane?

Polski rząd w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 sięgnął po drastyczne środki, zamrażając większość życia gospodarczego oraz nakazując pozostawać w domach i nie wychodzić bez uzasadnienia.

Po miesiącu od wprowadzenia obostrzeń zaczynają one przynosić wymierne rezultaty. Dlatego też rząd stwierdził, że przyszedł czas na zakasanie rękawów i wychodzenie z kryzysu spowodowanego przez epidemię. Nie należy jednak się spodziewać, że proces ten będzie szybki, ani że wrócimy do świata, jaki znaliśmy sprzed pojawienia się COVID-19. Świadczą o tym chociażby słowa ministra zdrowia, który ostrzegł, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał nawet przez półtora roku.

Przeczytaj także

Do noszenia masek trzeba będzie się szybko przyzwyczaić, gdyż za uchybienia wlepiane będą naprawdę dotkliwe kary.

Przeczytaj także

W zamian a obowiązek noszenia maseczek aż do opracowania i zastosowania szczepionki rząd będzie sukcesywnie zluzowywał wprowadzone wcześniej obostrzenia. I etap rozpoczyna się 20 kwietnia 2020, dalsze kroki zależeć będą od przebiegu epidemii w naszym kraju.

4 etapy odmrażania gospodarki. Szczegóły, daty, plany

Pierwszy etap odmrażania gospodarki można nazwać próbnym. Rządzący chcą sprawdzić, czy danie Polakom nieco więcej swobody nie spowoduje przyrostu liczby zachorowań.

Od 20 kwietnia 2020 przywrócony zostaje dostęp do lasów i parków, do których można wybierać się na spacery dla zachowania równowagi psychicznej. Można także biegać i jeździć na rowerze, rządzący apelują jednak, żeby zachowywać przy tym umiar i rozsądek,

Poluzowane zostają także restrykcje dotyczące działalności sklepów.

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Rząd zdecydował także, że młodzież od 13. roku życia może wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej, o ile oczywiście będzie stosować się do wszystkich zasad izolacji społecznej.

Daty wdrożenia kolejnych etapów odmrażania gospodarki zależą od przebiegu epidemii. Analizy dotyczące zasadności i bezpieczeństwa wdrażania następnych kroków mają być przeprowadzane co tydzień.

Drugi etap polegać ma na otwarciu sklepów budowlanych w weekendy oraz częściowym zniesieniu zakazu działalności dla hoteli i innych miejsc noclegowych. Otwarte zostaną także niektóre instytucje kultury, takie jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Trzeci etap pozwoli wrócić do pracy wielu osobom, które obecnie z powodu zakazów praktycznie nie mają szans na przyjmowanie klientów. Rząd zamierza w tym kroku znieść zakaz funkcjonowania zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otworzyć z „istotnymi ograniczeniami” sklepy w galeriach handlowych oraz wpuścić (z ograniczeniami) klientów do punktów gastronomicznych.

W żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3 zostanie wprowadzona opieka nad dziećmi, które nie mogą zostać w domu ze względu na powrót rodziców do szkoły. Rząd zapowiedział, że wprowadzone zostanie maksymalna liczba dzieci mogących przebywać wspólnie na sali.

Trzeci etap przyniesie także uwolnienie imprez sportowych do 50 uczestników, o ile odbywać się będą na otwartej przestrzeni. Udział publiczności nie jest przewidywany.

Posłuchaj podcastu

Finalnym etapem rządowego planu jest otwarcie salonów masażu i solariów oraz umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. W tym samym czasie powrócą kina i teatry w „nowym reżimie sanitarnym”, przez co należy rozumieć ograniczenia dotyczące liczby miejsc, które będą mogły być zajmowane przez widzów.

Jednocześnie rząd podał, że należy spodziewać się, że następujące obostrzenia zostaną z nami na długo:

  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych

Zniesienie zakazu organizowania imprez masowych i koncertów nie znalazło się w żadnym z przedstawionych przez rząd etapów odmrażania gospodarki: premier Morawiecki przyznał, że będzie jednym z ostatnich uchylonych.

Zobacz także: Rząd bezterminowo przedłużył zakaz imprez masowych. Spytaliśmy WOŚP, czy Festiwal Pol’and’Rock się odbędzie 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.