Pogoda
12.06.2020 15:31

4-latka zostawiona w upał w aucie na czas zakupów. Policjanci wybili szybę, żeby ją ratować

Policjanci zauważyli na nasłonecznionym parkingu w Ełku samochód, w którym zamknięta była mała dziewczynka. Dziecko nie reagowało na krzyki i pukanie w okno, funkcjonariusze wybili więc szybę i wyciągnęli ją na zewnątrz.

auto z wybitą szybą
foto: materiały prasowe policji

Wystarczy chwila nieuwagi i braku refleksji, żeby pojawiło się zagrożenie dla życia. W Polsce pojawiły się upały, przez co pozostawiane w nasłonecznionych miejscach samochody błyskawicznie zamieniają się w saunę.

Najczęściej zapominają o tym właściciele zwierząt, którzy zostawiają swoje pupile w autach, które błyskawicznie zamieniają się w pułapki termiczne. W środku auta temperatura w zaledwie kilka-kilkanaście minut może podnieść się do poziomu zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu.

świat po i prze globalnym ociepleniem
świat po i prze globalnym ociepleniem
Przeczytaj także Jednego dnia upał, drugiego dnia śnieg. Pogoda w Polsce zwariowała

Policyjne małżeństwo z Ełku , które w czasie wolnym od służby zauważyło zamknięto w samochodzie dziewczynkę nie reagującą na ich wołania, nie zastanawiało się długo i wybiło w aucie szybę, żeby wydostać ją na zewnątrz. 4-latce na szczęście nic się nie stało.

Rodzice zostawili 4-latkę w aucie i poszli na zakupy. Nie reagowała na krzyki i pukanie, policjanci wybili szybę

Zauważone w samochodzie dziecko nie reagowało na działanie policjantów, widać było za to, że jest bardzo spocone, a głowa 4-latki dotykała jej klatki piersiowej.

"

Sytuacja była niepokojąca, ponieważ auto stało w nasłonecznionym miejscu, a tego dnia na zewnątrz było bardzo gorąco i parno. Zaczęli krzyczeć do dziecka i coraz mocniej pukać w okna samochodu, ale dziecko nie reagowało. Główka dziewczynki pochylona była do przodu w ten sposób, że dotykała klatki piersiowej i nie można było stwierdzić czy dziewczynka śpi czy straciła przytomność. Nie wiadomo było, jak długo dziecko jest zamknięte w samochodzie, było jednak widać, że jest spocone, dlatego policjanci podjęli decyzję o wybiciu szyby i zawiadomieniu służb. "

Policjanci wybyli przednią szybę koszem na śmieci i wezwali pomoc.

"

Szyba w sposób bezpieczny dla dziecka została wybita stojącym nieopodal koszem na śmieci. Dziecko w dalszym ciągu nie zareagowało na hałasy. Dopiero po wypięciu z fotelika samochodowego dziewczynka otworzyła oczy. Była mocna spocona, miała mokre włosy i twarz. W tym czasie na miejsce przyjechał patrol policji i karetka pogotowia. Temperatura zmierzona w samochodzie jakiś czas po wybiciu szyby wynosiła prawie 40 stopni. Po kilku minutach do pojazdu przyszli oboje rodzice 4-latki. Jak się okazało, razem byli na zakupach w pobliskim sklepie. Po badaniach lekarskich okazało się, że dziewczynka jest w dobrym stanie i nie wymaga hospitalizacji. "

Jak podaje policja, rodzice byli zaskoczeni: nie spodziewali się, że samochód pozostawiony na słońcu może tak szybko się nagrzać. Zmierzona kilka minut po wybiciu szyby i otwarciu drzwi temperatura przekraczała 40 stopni Celsjusza.

Zobacz także: 200 osób dostało udaru słonecznego na rockowym festiwalu 

Co zrobilibyście w takiej sytuacji?