Pogoda
20.03.2020 14:52

40 lat temu pisał o wirusie "Wuhan 400". Amerykański pisarz przewidział epidemię?

Książka "Oczy ciemności" Deana Koontza z 1981 roku znajduje się na 3. miejscu listy najlepiej sprzedających się powieści na liście Amazona. Czy 40 lat temu pisarz przepowiedział epidemię koronawirusa?

Dean Koontz
foto: DAMIAN DOVARGANES/ASSOCIATED PRESS/East News

Epidemii koronawirusa towarzyszą liczne teorie spiskowe. Nowy patogen spowodował lawinę plotek i głupich domysłów, które każdego dnia pojawiają się w internecie, a przekazywane z ust do ust nabierają mocy miejskich legend. Co ciekawe, po niemal 40 latach internauci przypomnieli sobie o książce "Oczy ciemności", która podobno zapowiadzieła epidemię koronawirusa.

O czym jest książka "Oczy ciemności", która zapowiada nadejście wirusa z Wuhan?

"Oczy ciemności" opowiadają historię Tiny Evans. Kobieta traci syna w przerażającym wypadku szkolnego autokaru. Tina z przerażeniem odkrywa, że śmierć jej dziecka nie była tylko przypadkowym zbiegiem okoliczności, a za wypadkiem stoi tajna agencja zajmująca się między innymi badaniami nad bronią biologiczną.

Koronawirus teorie spiskowe
Koronawirus teorie spiskowe
Przeczytaj także 19 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych dotyczących koronawirusa

"Wuhan 400'' - jak brzmi słynna wzmianka o wirusie?

Prezentujemy Wam fragment, który został napisany 40 lat temu i opowiada o straszliwym wirusie z Chin:

"

Żeby to wyjaśnić - powiedział Dombey - musimy cofnąć się o dwadzieścia miesięcy. Właśnie wtedy chiński uczony Li Chen uciekł do Stanów, zabierając ze sobą dyskietkę z danymi o najważniejszej broni biologicznej Chińczyków z ostatnich dziesięciu lat. Nazwali ją "Wuhan-400", ponieważ została wynaleziona w laboratorium RDNA mieszczącym się w pobliżu miasta Wuhan i była to czterechsetna odmiana zdolnego do życia wirusa stworzona w ich centrum badawczym. Wuhan-400 jest bronią doskonałą. "

Kim jest autor książki o wirusie "Wuhan 400"?

Dean Koontz jest autorem wielu bardzo poczytnych thrillerów i horrorów. Jego książki zostały wydane w 40 językach, nakładem prawie 400 milionów egzemplarzy. Koontz publikował liczne powieści pod jednym ze swoich wielu pseudonimów. "Oczy ciemności" wydał jako Leigh Nichols.

Czy amerykański pisarz był prorokiem?

Wbrew wszystkim pogłosom i teoriom spiskowym, które krążą po internecie, stwierdzenie, że Koontz jest prorokiem lub ma jakikolwiek związek z koronawirusem, jest bardzo mało prawdopodobne.

W Chinach rzeczywiście znajduje się Wuhan Institute of Virology, w którym bada się niebezpieczne patogeny, jak choćby wirusa SARS czy Ebola. Dlateo też autor stwierdził, że to idealne miejsce dla powstania fikcyjnego wirusa "Wuhan-400". Naszym zdaniem, był to kolejny nieprawdopodobny, ale możliwy zbieg okoliczności.

W Polsce książka "Oczy ciemności" została wydana po raz pierwszy w 2009 roku. Niestety nie była wtedy bestsellerem na księgarnianych półkach.

Zobacz również: Domy publiczne proszą o wparcie finansowe państwa. Z powodu koronawirusa nie ma chętnych na płatny seks

Tagi: Archiwum Tajemnic koronawirus przepowiednie teorie spiskowe