44% Polaków wolałoby zginąć podczas końca świata, niż walczyć później o przetrwanie

08.11.2019 13:27
postapokalipsa w Katowicach|undefined Fot. materiały prasowe Fox

Mordercze asteroidy, ataki obcych, katastrofy wywołane globalnym ociepleniem, III wojna światowa czy globalna epidemia– sposobów na sprowadzenie na nas końca świata jest mnóstwo. Jak zareagowaliby Polacy, gdyby apokalipsa naprawdę się zbliżała. Niemal połowa wołałaby umrzeć, niż się potem męczyć.

Internauci wyglądają wiadomości o końcu świata jak kania dżdżu. Fenomen popularności apokaliptycznych wizji być może udało się właśnie wyjaśnić stacji Fox, która razem z SW Research przeprowadziła badanie wśród Polaków, rozpytując o ich podejście do katastrofy.

Już na pierwsze pytanie badacze uzyskali szokującą odpowiedź.

Czy Polacy chcieliby przetrwać apokalipsę i kontynuować życie w nowej rzeczywistości? Okazuje się, że nie za bardzo. Aż 44,1% badanych nie jest zainteresowanych znalezieniem się w grupie ocalałych, a prawie połowa osób po 60-tce nie chciałaby ocaleć i zmagać się z odmienioną rzeczywistością.

Nie wiadomo, czy respondenci wcześniej mieli okazję zapoznać się z wizją, jak polskie miasta wyglądałyby po końcu świata:

Przeczytaj także

Fox, który promuje serial „Wojna światów”, postanowił sprawdzić też, jak Polacy spędziliby ostatnie dni życia. Odpowiedzi rozczarowują; można się było spodziewać nieco większej kreatywności.

Jak Polacy zareagowaliby na koniec świata? Chcieliby umrzeć, a wcześniej żyliby jak zawsze

Nasi rodacy nie do końca wierzą w to, że koniec świata da się przewidzieć.

Wiedza na temat świata jest coraz większa, dzięki ludzkiej ciekawości odkrywania tego, co nieznane. Mimo że dzisiejsza technologia jest na tyle rozwinięta, że pozwala nam wykryć zbliżające się trzęsienie ziemi czy wybuch wulkanu, to według uczestników badania, naukowcy nie byliby w stanie przewidzieć końca świata. Równo 40% ankietowanych nie wierzy, że oszacowanie momentu nadejścia apokalipsy jest możliwe. Co trzecia osoba zdaje się na naukę i jej możliwości, mając nadzieję, że tak jak w przypadku innych katastrof naturalnych, uda się nie tylko oszacować, kiedy nastąpi zagłada, ale i jak jej zapobiec.

Innego zdania są naukowcy. 11 000 z nich podpisało się pod artykułem, w którym zapowiadają „cierpienia nie do opisania” wywołane przez nadchodzące zmiany klimatu.

Przeczytaj także

Najciekawsze pytanie badania dotyczyło reakcji na wiadomość o końcu świata. Większość ankietowanych zachowywałaby się nudnie i przewidywanie.

koniec_swiata_ankieta_02 Fot. foto: materiały prasowe Fox

Stacja w podsumowaniu stwierdziła, że analiza wyników ankiety jest fascynująca:

Wnioski z badania przeprowadzonego przez SW Research wraz z telewizją Fox mogą niektórych zaskoczyć. Z jednej strony temat apokalipsy nie jest chętnie poruszany w rozmowach z bliskimi, z drugiej - z entuzjazmem sięgamy po fikcję literacką lub filmy o tematyce apokaliptycznej. Mimo niesamowicie rozwiniętej technologii i nauki, kwestionujemy możliwość przewidzenia końca świata. Co ciekawe, okazuje się, że większość Polaków wierzy w życie pozaziemskie, co może być wynikiem dużego wpływu kultury popularnej Polacy najchętniej spędziliby ostatnie chwile na świecie z bliskimi, a gdyby jako pierwsi dowiedzieli się o apokalipsie, podzieliliby się tą informacją z resztą świata.

Koniec świata może też służyć jako wygodna wymówka. Jeśli szukacie powodu dla odpuszczenia sobie horroru świątecznych porządków, zapewne ucieszy was wieść, że na chwilę przed Bożym Narodzeniem do Ziemi zbliży się asteroida o średnicy pół kilometra. Gdyby uderzyła w naszą planetę, nie byłoby niczego, w tym świąt.

Zobacz także: Koniec świata w Boże Narodzenie. Do Ziemi zbliża się gigantyczna asteroida 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.