Pogoda
23.06.2017 11:43

5 legalnych sposobów na płatną telewizję bez abonamentu RTV

Nie trzeba wcale rezygnować z oglądania płatnych kanałów telewizyjnych, żeby mieć pewność, że Poczta Polska nie zgłosi się w sprawie opłacania abonamentu RTV. Są na to proste, legalne i skuteczne metody.

5 legalnych sposobów na płatną telewizję bez abonamentu RTV
foto: islandjoe, CC BY 2.0

Projekt nowej ustawy abonamentowej przewiduje, że telewizje kablowe i platformy satelitarne będą musiały przekazać poczcie – odpowiedzialnej za ściąganie abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce – dane swoich klientów.

Na zasadzie domniemania (skoro ktoś płaci za dostęp do kanałów TV, to musi je mieć na czym oglądać) zostaną oni objęcie obowiązkiem płacenia abonamentu RTV w wysokości 22,70 zł miesięcznie – może się nawet okazać, że będą musieli opłacić zaległości wraz z odsetkami, co oznacza ściągnięcie z konta kwoty 1500 zł.

W internecie można znaleźć kruczek prawny, dzięki któremu nawet po otrzymaniu wezwania do zapłaty abonamentu RTV można odesłać Pocztę Polską z kwitkiem - rzecznik PP informuje co prawda, że jest on nieskuteczny, jednak pisma o odstąpieniu od pobierania zaległości zdają się sugerować coś innego.

Nic dziwnego, że płatne telewizje odnotowują masowe ucieczki przestraszonych wizją wysokich opłat dodatkowych klientów – z nieoficjalnych informacji wiadomo, że w skali mowa nawet o tysiącach użytkowników rezygnujących z usług każdego dnia. Pesymistyczne prognozy mówią nawet o odpływie 1,5 mln abonentów – a to mocno odbiłoby się na kondycji platform i zapewne doprowadziło do podwyżek cen.

Nie trzeba jednak rezygnować z oglądania ciekawych kanałów telewizyjnych i ograniczać do otwartych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, żeby nie znaleźć się w kręgu zainteresowań Poczty Polskiej. Uchwalane prawo pozostawia kilka luk, które mogą wykorzystać osoby chcące uwolnić się od nałożonego przepisami obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Wszystko to całkowicie legalnie, z wykorzystaniem obowiązujących w Polsce regulacji prawnych i dostępnych w naszym kraju ofert płatnych kanałów - zarówno u tradycyjnych platform satelitarnych i telewizji kablowych, jak i usługodawców internetowych. Czasem, tak jak w przypadku pierwszego sposobu, potrzebna będzie pomoc rodziny.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV