5 najlepszych konceptów Porsche

16.03.2017 09:10
5 najlepszych konceptów Porsche Fot. kadr z wideo

Niemiecki producent samochodów opublikował kolejny filmik z serii „top 5 wszech czasów”. Tym razem pod lupą znalazły się koncepty.

Porsche może pochwalić się bardzo barwną historią, którą naturalnie rzecz biorąc pielęgnuje. Przypomina światu o swoim dziedzictwie właśnie w publikowanych filmach. Niektóre spektakularne samochody koncepcyjne niestety nigdy nie ujrzały światła dziennego jako produkcyjne modele. Powody decyzji mogą być bardzo różne – z pewnością niektóre z nich mogły wręcz wyprzedzać swoją erę, w efekcie czego nie zostały tak entuzjastycznie przyjęte przez potencjalnych kupców.

Zobaczcie sami 5 najbardziej unikatowych koncepcyjnych modeli Porsche zaprezentowanych przez Petera Vargę, dyrektora ds. designu zewnętrznego oraz Ivo van Hultena, zajmującego się projektowaniem wnętrz niemieckich samochodów ze Stuttgartu:

Porsche Typ 754 jest oczywiście przodkiem „dziewięćsetjedenastki”. Możecie zapytać dlaczego. Wszystkie elementy designerskie znane z 911 zostały już zastosowane w tym modelu. Z przodu rozpoznamy między innymi okrągłe światła. jedyne czego brakuje, to uwydatnionych tylnych kół. W pewnym stopniu ciężko rozróżnić czy to wciąż Typ 754, czy już 911.

Na 4. miejscu na liście znalazł się Porsche 989 Concept z 1988 roku. Samochód wyprzedzał swoje czasy. Dla Niemców było to rozwinięcie bogatego już portfolio, zważywszy na fakt, że zaprojektowali sportowe auto z 4 siedzeniami po raz pierwszy. Marka ze Stuttgartu rozpoczęła seryjną produkcję, jednakże projekt został wycofany. Jak wszyscy wiemy, koncept sportowego auta z 4 siedzeniami powrócił do życia wraz z premierą Panamery w 2009 roku.

Na ostatnim miejscu podium w tym zestawieniu uplasował się Porsche Cayenne Cabriolet Concept zaprezentowany w 2002 roku. Oryginalny i odważny projekt był ogromnym zaskoczeniem dla świata. Był to bardzo dziwaczny koncept łączący w sobie SUV-a Cayenne z kabrioletem. Opadająca linia dachu nawiązywała do modeli Targa, która wciąż stanowi inspirację dla stylistów marki.

Druga pozycja w klasyfikacji powędrowała do Porsche 918 Spyder Concept, zaprezentowanego podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie w 2010 roku. Auto zostało zaprojektowane jako hybryda plug-in. Samochód był połączeniem tradycyjnych rozwiązań mających zapewnić jak najlepsze doznania z jazdy z niskim zużyciem paliwa. Podwozie zostało stworzone wyłącznie z włókna węglowego, czego odzwierciedlenie zobaczymy we wnętrzu. Do tego dostrzec można scalenie cyfrowych i analogowych elementów. Przedstawiciele Porsche nie ukrywają dumy z faktu, że produkcyjny model wyjechał na drogi publiczne w niemalże niezmienionej formie.

Jednak wszystkie wymienione wcześniej samochody muszą ustąpić miejsca Porsche Mission E – to odpowiedź na współczesne trendy. Auto napędzane jest silnikami elektrycznymi. Sporo pracy nad tym modelem mieli projektanci, którzy stworzyli design będący wzorem dla przyszłych samochodów o tym rodzaju napędu. Auto nawet w tej formie ma nawiązywać do tradycji, w efekcie czego ciężko pomylić to auto z jakimkolwiek innym producentem pojazdów. Mission E zdaniem przedstawicieli Porsche ma być znacznie lepsze od Tesli...

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.