500 000 pralek może wybuchnąć podczas pracy. Producent zaleca natychmiastowe wyjęcie wtyczki z gniazdka

18.12.2019 13:32
500 000 pralek może wybuchnąć podczas pracy. Producent zaleca natychmiastowe wyjęcie wtyczki z gniazdka Fot. Shutterstock

519 000 pralek Whirlpoola sprzedanych w latach 2014-2018 posiada błąd konstrukcyjny, przez który może stanąć w płomieniach i wybuchnąć podczas prania. Chodzi o modele marek Hotpoint i Indesit.

Alarm konsumencki został ogłoszony na terenie Wielkiej Brytanii, niewykluczone jednak, że podobne problemy dotyczą sprzętów sprzedawanych w całej Europie.

Whirlpool zdecydował się na wydanie ostrzeżenia i apelu po całej serii wypadków, do jakich dochodziło na Wyspach. Wada konstrukcyjna sprawiała, że mechanizm się przegrzewał, co prowadziło do zaprószenia ognia i gwałtownego wybuchu podczas prania.

Przeczytaj także

W komunikacie do właścicieli producent ostrzegł przed niebezpieczeństwem i zalecił natychmiastowe odłączenie pralek od zasilania. Właściwa akcja serwisowa zostanie przeprowadzona w 2020 roku.

Pół miliona pralek może wybuchnąć podczas prania. Producent radzi odłączyć je od prądu

Porada Whirlpoola wywołała dużą konsternację wśród właścicieli potencjalnie niebezpiecznych urządzeń, gdyż w praktyce oznacza to, że przez całe święta będą pozbawieni możliwości zrobienia prania. No chyba, że postanowią podjąć ryzyko i uruchomia pralkę stwarzającą potencjalne niebezpieczeństwo.

W takich przypadkach Whirlpool radzi, żeby nastawiać pranie w temperaturach nie większych niż 20 stopni Celsjusza. Producent wytłumaczył, dlaczego przygotowania do naprawy będą trwały tak długo.

Szczerze przepraszamy za niedogodności, jakie mogą dotknąć naszych klientów, szczególnie w okresie świątecznym, ale mamy nadzieję, że ludzie zrozumieją, że naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Przygotowanie akcji serwisowej o takiej skali jest bardzo skomplikowaną operacją i niestrudzenie staramy się, żeby zaoferować naprawy lub wymiany na inne modele od początku stycznia 2020.

Nie podano jeszcze, czy problematyczne modele trafiły także do innych europejskich krajów, w tym do Polski.

Zobacz także: Jak brzmi „Thunderstruck” AC/DC zagrany na pralce? 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.