500 000 pralek może wybuchnąć podczas pracy. Producent zaleca natychmiastowe wyjęcie wtyczki z gniazdka

18.12.2019 13:32
pralka|undefined Fot. Shutterstock

519 000 pralek Whirlpoola sprzedanych w latach 2014-2018 posiada błąd konstrukcyjny, przez który może stanąć w płomieniach i wybuchnąć podczas prania. Chodzi o modele marek Hotpoint i Indesit.

Alarm konsumencki został ogłoszony na terenie Wielkiej Brytanii, niewykluczone jednak, że podobne problemy dotyczą sprzętów sprzedawanych w całej Europie.

Whirlpool zdecydował się na wydanie ostrzeżenia i apelu po całej serii wypadków, do jakich dochodziło na Wyspach. Wada konstrukcyjna sprawiała, że mechanizm się przegrzewał, co prowadziło do zaprószenia ognia i gwałtownego wybuchu podczas prania.

Przeczytaj także

W komunikacie do właścicieli producent ostrzegł przed niebezpieczeństwem i zalecił natychmiastowe odłączenie pralek od zasilania. Właściwa akcja serwisowa zostanie przeprowadzona w 2020 roku.

Pół miliona pralek może wybuchnąć podczas prania. Producent radzi odłączyć je od prądu

Porada Whirlpoola wywołała dużą konsternację wśród właścicieli potencjalnie niebezpiecznych urządzeń, gdyż w praktyce oznacza to, że przez całe święta będą pozbawieni możliwości zrobienia prania. No chyba, że postanowią podjąć ryzyko i uruchomia pralkę stwarzającą potencjalne niebezpieczeństwo.

W takich przypadkach Whirlpool radzi, żeby nastawiać pranie w temperaturach nie większych niż 20 stopni Celsjusza. Producent wytłumaczył, dlaczego przygotowania do naprawy będą trwały tak długo.

Szczerze przepraszamy za niedogodności, jakie mogą dotknąć naszych klientów, szczególnie w okresie świątecznym, ale mamy nadzieję, że ludzie zrozumieją, że naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Przygotowanie akcji serwisowej o takiej skali jest bardzo skomplikowaną operacją i niestrudzenie staramy się, żeby zaoferować naprawy lub wymiany na inne modele od początku stycznia 2020.

Nie podano jeszcze, czy problematyczne modele trafiły także do innych europejskich krajów, w tym do Polski.

Zobacz także: Jak brzmi „Thunderstruck” AC/DC zagrany na pralce? 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.