500 zł mandatu za wymianę opon na letnie. Branża apeluje do premiera o opamiętanie

08.04.2020 11:17
500 zł mandatu za wymianę opon na letnie. Branża apeluje do premiera o opamiętanie Fot. Shutterstock

Przedstawiciele przemysły motoryzacyjnego alarmują o przypadkach nakładania przez policję mandatów w wysokości 500 zł za wymianę opon z zimowych na letnie. Wcześniej podobne kary były nakładane za wizyty na myjni.

W ciągu tygodnia od zaostrzenia zasad izolacji społecznej policjanci nałożyli na Polaków ponad 10 000 mandatów, a Główny Inspektor Sanitarny zarządził kary administracyjne na łączną kwotę miliona złotych. Tak ostre egzekwowanie zakazów ma zniechęcić do ich łamania i pomów w spowalnianiu przebiegu epidemii COVID-19.

Policjanci ruszyli na wspólne patrole z wojskiem, pilnując, żebyśmy nie wychodzili bez potrzeby z domu. Jak się okazało, decyzje funkcjonariuszy bywają czasem dyskusyjne. Policja zadeklarowała między innymi, że będzie sprawdzać na jakie zakupy się wybieramy, a za wyjście po alkohol karać.

Przeczytaj także

Jak alarmuje Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów, policja mandatami o wysokości 500 zł karali także kierowców, którzy pojechali wymienić opony na letnie. Przedstawiciele branży napisali z tego powodu list do premiera Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji.

Policja karze mandatami za zmianę opon na letnie. Prośba o interwencję do premiera

Pod apelem do wydania jednoznacznych instrukcji w sprawie wymiany opon podpisało się Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Oponiarskiego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów.

Policja próbuje bezprawnie karać kierowców za dbanie o bezpieczeństwo. W imieniu całej branży motoryzacyjnej, w tym przede wszystkim kilkunastu tysięcy serwisów samochodowych i oponiarskich, zdecydowanie domagamy się zaprzestania działań niektórych funkcjonariuszy policji wystawiających kierowcom mandaty za wymianę opon i uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

Branża podkreśla, że wymiana opon na letnie jest przejawem dbania o bezpieczeństwo na drodze. Jazda na zimowych oponach w letnich temperaturach ma negatywny wpływ na charakterystykę jezdną samochodu, między innymi wydłużając drogę hamowania.

Posłuchaj podcastu

To od jakości, klasy i przeznaczenia opon zależy przyczepność pojazdu, a tym samym czas reakcji całego pojazdu na manewry kierowcy, przede wszystkim na hamowanie. Pamiętajmy, że przy wypadkach nawet ten jeden metr „w tą czy w tamtą” ma niekiedy kluczowe znaczenie dla ludzkiego życia – czy to dla osób w pojeździe, czy dla pieszych.

Branża postuluje, żeby możliwość wymiany opon była traktowana jako potrzeby dnia codziennego i apeluje o wydanie takiej interpretacji dla policjantów patrolujących ulice.

Zobacz także: Policjanci grillowali nad jeziorem w Poznaniu. Zostali ukarani mandatami 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.