Pogoda
08.04.2020 11:17

500 zł mandatu za wymianę opon na letnie. Branża apeluje do premiera o opamiętanie

Przedstawiciele przemysły motoryzacyjnego alarmują o przypadkach nakładania przez policję mandatów w wysokości 500 zł za wymianę opon z zimowych na letnie. Wcześniej podobne kary były nakładane za wizyty na myjni.

wymiana opon
foto: Shutterstock

W ciągu tygodnia od zaostrzenia zasad izolacji społecznej policjanci nałożyli na Polaków ponad 10 000 mandatów, a Główny Inspektor Sanitarny zarządził kary administracyjne na łączną kwotę miliona złotych. Tak ostre egzekwowanie zakazów ma zniechęcić do ich łamania i pomów w spowalnianiu przebiegu epidemii COVID-19.

Policjanci ruszyli na wspólne patrole z wojskiem, pilnując, żebyśmy nie wychodzili bez potrzeby z domu. Jak się okazało, decyzje funkcjonariuszy bywają czasem dyskusyjne. Policja zadeklarowała między innymi, że będzie sprawdzać na jakie zakupy się wybieramy, a za wyjście po alkohol karać.

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Policjanci będą karać mandatami za wyjście do sklepu po alkohol

Jak alarmuje Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów, policja mandatami o wysokości 500 zł karali także kierowców, którzy pojechali wymienić opony na letnie. Przedstawiciele branży napisali z tego powodu list do premiera Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji.

Policja karze mandatami za zmianę opon na letnie. Prośba o interwencję do premiera

Pod apelem do wydania jednoznacznych instrukcji w sprawie wymiany opon podpisało się Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Oponiarskiego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów.

"

Policja próbuje bezprawnie karać kierowców za dbanie o bezpieczeństwo. W imieniu całej branży motoryzacyjnej, w tym przede wszystkim kilkunastu tysięcy serwisów samochodowych i oponiarskich, zdecydowanie domagamy się zaprzestania działań niektórych funkcjonariuszy policji wystawiających kierowcom mandaty za wymianę opon i uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego. "

Branża podkreśla, że wymiana opon na letnie jest przejawem dbania o bezpieczeństwo na drodze. Jazda na zimowych oponach w letnich temperaturach ma negatywny wpływ na charakterystykę jezdną samochodu, między innymi wydłużając drogę hamowania.

Posłuchaj podcastu

To od jakości, klasy i przeznaczenia opon zależy przyczepność pojazdu, a tym samym czas reakcji całego pojazdu na manewry kierowcy, przede wszystkim na hamowanie. Pamiętajmy, że przy wypadkach nawet ten jeden metr „w tą czy w tamtą” ma niekiedy kluczowe znaczenie dla ludzkiego życia – czy to dla osób w pojeździe, czy dla pieszych.

""

Branża postuluje, żeby możliwość wymiany opon była traktowana jako potrzeby dnia codziennego i apeluje o wydanie takiej interpretacji dla policjantów patrolujących ulice.

Zobacz także: Policjanci grillowali nad jeziorem w Poznaniu. Zostali ukarani mandatami 

Czy wymiana opon powinna być karana mandatem?