Pogoda
11.02.2016 14:37

500 złotych na dziecko. Ustawa została przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął projekt ustawy „Rodzina 500 plus”. A to oznacza, że jeśli Senat i prezydent nie wyrażą sprzeciwu, wielu rodziców może liczyć na zastrzyk gotówki.

500 złotych na dziecko. Ustawa została przyjęta przez Sejm
Foto: PAP

Projekt poparli oczywiście wszyscy posłowie PiS (226), cały klub PSL (16 posłów), 14 parlamentarzystów z Ruchu Kukiza, a także dwóch posłów PO (reszta się wstrzymała). Przeciw ustawie zagłosowali wszyscy posłowie Nowoczesnej. 

Rodzina 500 plus gwarantuje wypłatę 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko. Pieniądze od rządu dostaną też rodzice, którzy mają jedno dziecko, a ich dochody nie przekraczają 800 złotych na osobę, w przypadku dzieci niepełnosprawnych, próg dochodowy to 1200 złotych.

W projekcie są też inne ograniczenia. Świadczenia nie dostaną np. rodzice, którzy przyjmują analogiczne wsparcie rodzinne poza granicami Polski. Wykluczeni są również rodzice z dziećmi będącymi rodzicami. Przykładowo: jeśli mamy 17-letnią córkę, która urodziła dziecko, wtedy nie dostaniemy 500 złotych.

Projekt "Rodzina 500 plus" ma też kilka haczyków:

  1. Przede wszystkim dodatek może wpłynąć na wysokość alimentów. Rodzic może argumentować w sądzie, że sytuacja materialna dziecka się polepszyła, dlatego on powinien płacić niższe alimenty. Sądy będą miały ciężki orzech do zgryzienia. 
  2. Poza tym 500 złotych może być zajęte przez komornika. Po wpłynięciu tych pieniędzy na konto nie będzie rozróżnienia, że to pieniądze na dziecko. I będzie można je ściągnąć. 
  3. Ustawa nie pomaga też samotnym rodzicom. Samotna matka zarabiająca minimalną krajową i otrzymująca 300 zł alimentów świadczenia wychowawczego nie otrzyma.

Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do Kancelarii Prezydenta. 500 złotych na dziecko ma być wypłacane od kwietnia tego roku.