560+ dla pracowników. Pojawiła się propozycja nowego świadczenia

Natalia Hluzow
22.10.2020 15:06
560+ dla pracowników. Pojawiła się propozycja nowego świadczenia Fot. . Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Federacja Przedsiębiorców Polskich przygotowała propozycję dla rządu w postaci nowego świadczenia. Tym razem miałoby to być 560 złotych dla pracowników.

Jak informuje Business Insider, Federacja Przedsiębiorców Polskich ma nową propozycję dla rządu. Jest nią "560 plus", czyli świadczenie, które rząd miałby zapewnić pracownikom w stosownym rozporządzeniu. Kwota 560 zł przeznaczona na codzienny posiłek pracowników miałaby być zwolniona z podatku PIT i składek na ubezpieczenie społeczne i finansowana dobrowolnie przez pracodawcę.

Przeczytaj także

FPP proponuje 560 zł na posiłki dla pracowników 

FPP twierdzi, że takie rozwiązanie nie tylko zaspokoiłoby apetyt pracowników, ale też pomogło pracodawcom i państwu. Do skarbu państwa wpływałyby bowiem dodatkowe środki z VAT i CIT, a pracodawcy zyskaliby kolejny element motywacyjny. Organizacja zwraca uwagę, że aktualne przepisy umożliwiają firmom dofinansowywanie posiłków pracowniczych za pomocą bonów żywieniowych i kart, zaś zwolnienie ze składek w przypadku tych świadczeń ma limit 190 złotych miesięcznie. Jak czytamy w oświadczeniu FPP:

Limit ten nie był zmieniany od 2004 r. – w przeliczeniu na dzień roboczy zwolnienie wynosi zaledwie ok. 9 zł.

Jak podkreśla Marek Kowalski, cytowany w komunikacie FPP:

Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę, za pośrednictwem kart i kuponów żywieniowych, wpłynie pozytywnie na ich zdrowe, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przyniesie dodatkowe wpływy. Takie działanie zabezpieczy także wydatkowanie środków finansowych jedynie na terenie Polski. Bon 500 plus na posiłki powinien być wolny od PIT i ZUS.

Polska daleko za innymi krajami UE

Federacja Przedsiębiorców Polskich zaznacza dodatkowo, że Polska w kwestii dofinansowywania posiłków dla pracowników wypada bardzo blado na tle innych europejskich państw. W związku z nieprecyzyjnością przepisów prawnych oraz z uwagi na niską kwotę limitu, w Polsce z kart i bonów żywieniowych korzysta zaledwie 3% uprawnionych. W innych krajach Unii Europejskiej, gdzie istnieje o wiele szerszy zakres zwolnienia ze składek - sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Belgii, Słowacji czy Rumunii odsetek pracowników, którzy korzystają z takich świadczeń przekracza 30%.

Przeczytaj także
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.